Hamilelikte Epilasyonun Güvenliği

Neredeyse her kadının kişisel bakım için uyguladığı epilasyon çoğu insan için oldukça sıradan bir işlemdir. Ancak konu anneliğe gelince işler farklılaşabilir. Hamilelikte epilasyon hakkında merak ettiklerinizi bu içerikte öğrenebilirsiniz.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon kıldaki koyu pigmenti hedefler ve kıl folikülünde termal ve/veya mekanik hasara neden olur. Hamilelikte lazer epilasyonun güvenliğini değerlendiren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Pek çok doktor, fetüs üzerindeki etkisi hakkında bilgi eksikliği nedeniyle hamilelik sırasında lazer epilasyondan kaçınmayı önermektedir.

Elektroliz

Hamilelik sırasında elektrolizin güvenliğini değerlendiren hiçbir çalışma yoktur. Birçok doktor ve elektrolog, fetüs üzerindeki etkisi hakkında bilgi eksikliği nedeniyle hamilelik sırasında elektrolizden kaçınılmasını önermektedir. Özellikle yapılmasını istediğiniz durumlarda işlemin riskini kabul ettiğinize dair belge imzalamanız istenebilir.

Elektroliz yaptırmayı seçerseniz, özellikle emzirecekseniz, son üç aylık dönemde göğüslerden kaçınılmalıdır. Hamileliğin son haftalarında karın bölgesi çok hassas olduğundan ve hamileliğin bu noktasında sizin için çok rahatsız edici olacağından karın bölgesinden kaçınmalısınız.

Ağda

Cildinizin hamilelik sırasında ağdaya farklı tepki verdiğini görebilirsiniz. Cildiniz daha hassas olabilir; Ağdadan önce ve sonra yatıştırıcı bir antiseptik losyon kullanmak yanmayı veya batmayı azaltabilir. Ayrıca enfeksiyonu önleyebilir, tahrişi azaltabilir ve ağdanın neden olabileceği kızarıklığı azaltabilir.

Ağda yapmadan önce sağlık uzmanınıza danışmak her zaman en iyisidir. Hamilelik sırasında ağdanın sizin için tavsiye edilmemesinin özel bir nedeni olabilir. Bazı hamile kadınlar ağdayı tüy dökücülerden veya kremlerden daha kolay ve daha etkili bulur.

Kremler ve Tüy Dökücüler

Hamilelik sırasında tüy dökücülerle ilgili temel endişeler, aktif maddeler baryum sülfür tozu ve kalsiyum tiyoglikolattır. Hamilelik sırasında zararlı olduklarına dair bir kanıt yoktur, ancak güvenli olduklarını kanıtlayan hiçbir çalışma da yoktur. Herhangi bir kozmetikte olduğu gibi, nasıl tepki verdiğinizi görmek için bir uzvunuzda hafifçe denemelisiniz.

Tıraş olmak

Hamilelik sırasında en kolay seçenek olmasa da, tıraş her zaman en ucuz ve en uygun seçenektir. Her gün iyi bir nemlendirici kullanın, böylece tıraş olduğunuzda cildiniz yumuşak ve esnek olacaktır. E vitamini içeren nemlendiriciler, bazı kadınların daha az tıraş olmasına yardımcı olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hamileyken Epilasyon yapmak güvenli midir?

Lazer epilasyonun veya elektrolizin hamile kadınlar için güvenli olup olmadığını belirlemek için güvenilir bir çalışma yapılmadığından, bu yöntemleri doğumdan sonraya kadar beklemek en iyisidir.

Epilasyon hamile bir kadın için uygun mudur?

Hamile kadınlar doğum yapana kadar lazer tedavisinden kaçınmalıdır. Yüzünüzdeki istenmeyen tüylerle uğraşıyorsanız, tıraş olmak gibi geleneksel tüy alma yöntemlerine sadık kalın. Olumsuz etki riskini ortadan kaldırmak için tüy dökücü kremlerden ve lazer cilt tedavilerinden kaçının.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.