Anne Sütünü Arttıran Ürünler

Birçok kadın anne sütünü artırmaya yardımcı olacak doğal ürünler arar. Emzirmeyi teşvik edici ve süt üretimini arttıran bir dizi doğal ürün bulunmaktadır. Eğer siz de daha fazla süt üretmeniz gerektiğini düşünüyorsanız aşağıdaki doğal ürünleri test edebilirsiniz.

Bununla birlikte bebeğinizin yeterince anne sütü alıp almadığı konusunda endişelenmeniz de çok doğaldır. Ancak bu endişenin genellikle yersiz olduğunu unutmayın. Bebeğinizin büyüklüğünü boy kilo cetvelinden takip ederek gelişimi için yeterli süt alıp almadığını test edebilirsiniz.

Yine de anne sütünüzün yetersiz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. Sağladığınız süt yeterli değilse arttırmanın birçok etkili yolu vardır. En etkili yöntem her zaman daha sık emzirmektir. Emzirdikçe vücudunuz daha fazla süt üretmeyi hedefleyecektir. Bu sırada da doğal ürünler ve bitkiler kullanarak süt üretimini destekleyebilirsiniz.

Bebeğiniz Yeterince Anne Sütü Alıyor mu?

Anne sütünüzün az olması için birçok sebep olabilir. Ancak daha önce bahsedildiği gibi bebeğinizin süt emmesi gittikçe daha çok süt üretmenizi sağlayacaktır. Ayrıca memeleriniz asla tamamen boşalmaz. Bu yüzden yumuşak olsalar bile hala süt üretildiği konusunda memelerinize güvenebilirsiniz.

Yine de bebeğinizin ihtiyacınızı karşılayamadığınız zamanlar olabilir. Bu zamanlar:

  • Regl dönemi
  • Hamilelik
  • Formül mama ile takviye etmek
  • Doğum kontrol hapı kullanmak
  • Hayat düzeninizin değişmesi
  • Hayatınızda ekstra stres olması
  • Bebeğin aniden boy atması

Bu zamanlarda veya sadece sütünüzün yetersiz geldiğini hissettiğinizde doktorunuzla konuşarak bitkisel çözümler deneyebilirsiniz. Doktorunuz size hangi bitkilerin etkili olup olmayacağını ve diğer çözüm yöntemlerini söyleyecektir. Her bitkinin farklı etkilere sahip olmasından dolayı profesyonel bilgi almak önemlidir. Bu sayede kendinize en iyi çözümü bulmuş olursunuz. Doktorunuz size en iyi hangi bitkinin yararının olacağını gösterebilir. Ayrıca ne kadar almanız gerektiği gibi konularda da yardımcı olurlar.

Bitkilerden En İyi Sonucu Almak

Bitkiler ve diğer anne sütü arttırıcı besinler genellikle kendi başlarına iş yapmazlar. Süt üretimini arttırmak için ürünleri tüketirken göğüslerinizin de stimüle olması gerekir. Bunu daha sık emzirerek ve her emzirmede daha uzun süre devam ederek sağlayabilirsiniz. Emzirme aralarında da göğüs pompası kullanabilirsiniz.

Önlemler ve Yan Etkiler

Daha önceden bahsedildiği üzere doğal ürünleri kullanmadan doktorunuzla mutlaka konuşun. Doğal ürünler ve ilaçlar yüzyıllardır kullanılıyor olsa da bu risksiz oldukları anlamına gelmez. Bu yüzden her zaman dikkatli kullanmanız gerekir.

Hamileyseniz ekstra dikkatli olmanız gerekir. Bazı doğal bitkiler yanlış veya fazla tüketildiğinde erken doğum ya da düşüğe sebep olabilir.

Kullandığınız bitkilerin bebeğinizi etkileyip etkilemediğini öğrenmek için her zaman doktorunuzla paylaşmalısınız.

Reçeteli her ilaç gibi doğal bitkilerin de yan etkileri bulunmaktadır. Her ne kadar doğal olsalar da her insan için uygun olmayabilirler. Hatta nasıl hazırlandığında ve yoğunluğuna bağlı olarak zehirli bile olabilirler.

Marketlerden veya aktarlardan alabileceğiniz herhangi bir doğal bitki genellikle zararlı değildir. Yine de doktorunuzla bunları paylaşmanız iyi olacaktır.

Süt Üretimini Arttıran Doğal Bitkiler

Çemen Otu

Çemen otu süt üretimini arttırmak için en çok kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Birçok laktoz sütü de çemen otu içerir. Çemen otunu kapsül ve takviye şeklinde de bulabilirsiniz. Anavatanı Akdeniz ve Asya toprakları olan çemen otu genellikle yanık şeker tadına sahiptir.

Doğru oranda kullanıldığında zararlı değildir ve süt üretimine yardımcı olur. Ancak sık tüketildiğinde bebeğinizin terinin ve idrarının şekerli kokmasına sebep olabilir.

Şevketlibostan

Şevketlibostan genellikle çemen otunun etkisini arttırmak için kullanılan bir bitkidir. Kendi başına süt üretimi arttırma etkisi düşüktür ancak birleştirildiğinde çok daha faydalı olabilmektedir. Marketlerde bulabileceğiniz anne besleyici içeceklerin genellikle hepsinde bulunmaktadır. Önerilen dozları aşmadığınız sürece güvenlidir.

Rezene

Anavatanı Akdeniz toprakları olan Rezene tatlı bir tada sahiptir ve hem mutfakta hem de tıp alanında gördüğümüz bir bitkidir. Sindirim sistemi sorunları, menstrüel döngü sorunları gibi birçok sağlık problemine yardımcı olabilmektedir. Süt üretimini arttırmaya yardımcı olması sayesinde de kadınlar için oldukça önemli bir bitki haline gelmektedir.

Rezene hem yemeklerde hem de çay olarak tüketilebilir. Tıpkı maydanoz gibi salataya doğrayabilirsiniz ya da sote yaparken kullanabilirsiniz.

Isırgan Otu

Isırgan otuyla başa çıkmak genellikle zor olsa da sahip olduğu bolca demir, vitamin ve mineral sayesinde en yararlı bitkilerden bir tanesidir. Çocuk doğurduktan sonra iyileşme sürecine yardım ettiği gibi süt üretimini de arttıracaktır. Hem yemek hem de çay olarak tüketilebilir.

Stinging nettle is a nutritious, dark, leafy green plant. It is high in iron and packed with vitamins and minerals. When taken after childbirth, stinging nettle is believed to treat anemia, fight fatigue, and increase the supply of breast milk.5 It can be taken as food (similarly to spinach or other dark leafy greens), a tea, or in a capsule.

Yonca

Tarihte en eskiden beri bilinen bitkilerden biri olan yonca vitamin ve mineral dolu, antioksidan zengini, yüksek protein ve lif içeren sağlıklı bir bitkidir. Özellikle çiftlik hayvanlarının yemlerine katılır. Böylece süt üretimleri artar. Siz de yonca tüketerek süt üretiminizi arttırabilirsiniz.

Yoncaların yetiştiği ortamlar genellikle nemli ve sıcak ortamlardır. Bu da bakterilerin kolayca büyümesini sağlamaktadır. Bu yüzden yonca tüketmeden güzelce yıkamalısınız. Dilerseniz pişirebilirsiniz de. Aksi takdirde çok hızlı şekilde bakteri kapıp hasta olabilirsiniz.

Eğer sizin veya çocuğunuzun bağışıklık sistemi yeterince güçlü değilse yonca tüketmeyi direkt olarak atlayabilirsiniz.

Galega Officinalis

Galega officinalis çemen otuyla aynı aileden gelmektedir. Bu sayede aynı süt arttırıcı özellikleri taşımaktadır. Ancak tüketim konusunda doğrudan tüketilmemektedir. Eczanelerden kapsüllerini bularak kullanabilirsiniz. Taze olarak bulacağınız Galega officinalis genellikle zararlıdır ve tehlikeli olabilir.

Deve Dikeni

Deve dikeni yüzyıllardır emziren anneler için önerilmektedir. Araştırmalara göre deve dikeni tüketen anneler %60 daha fazla süt üretmektedir. Ancak bunu destekleyen çalışma sayısı az olduğundan dolayı kesinlikle sizin de sütünüzü arttıracak diyemeyiz.

Deve dikenini genellikle çay olarak tüketebilirsiniz.

Bira Mayası

Bira mayası annelere enerji veren ve süt üretimini arttıran doğal bir takviye edici gıdadır.  İçinde B vitamini, demir, protein ve birçok mineral vardır. Tablet veya toz olarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Toz haliyle dilediğiniz yemeklere katabilirsiniz. Dilerseniz evcil hayvanlarınıza verebileceğiniz kadar güvenlidir.

Adında bira geçmesinden dolayı çekinmenize gerek yok. Eski çağlardan beri bira, ekmek ve şarap yapımında kullanıldığından dolayı ismi bu şekilde yerleşmiştir.

Zencefil

Yemeklere ve her türlü gıda ürününe tat vermesi için kullandığımız oldukça geleneksel bir bitki olan zencefil, birçok açıdan sağlık problemlerine yardımcı olmaktadır. Zencefil aynı zamanda süt üretimini arttırıcı özelliğe de sahiptir.

Zencefili yemeklerinize ve çaylarınıza rendeleyerek veya dilimleyerek katabilirsiniz. Anne ve bebek için bilinen belirli bir zararı yoktur. Ancak diğer her bitki gibi aşırı tüketilmemelidir.

Sarımsak

Tarih boyunca sarımsak mutfaklarımızın en önemli gıdalarından biriydi. Aynı zamanda ilaç olarak da kullanıldı. Birçok açıdan yararlı olan sarımsak anne sütünüzü de arttırabilir. Ancak sütünüzün tadını da değiştirebilmektedir. Üstelik sarımsak alerjisi diğer bitkilere göre daha yaygın bir alerjidir. Bu yüzden dikkatli tüketmenizde fayda vardır.

Sarımsağın sütünüzün tadını değiştirmesi bazen iyi sonuçlanabilir. Bebeğiniz bu tadı sevebilir. Ancak bazı bebekler ise bundan direkt nefret edebilir. Bebeğinizin verdiği tepkiye göre ne kadar az veya çok kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anne sütünü arttıran ürünler nelerdir?

Anne sütünü arttırmaya yardımcı birçok ürün vardır. En başta doğal bitkiler gelmektedir. Ardından bu bitkilerden yapılan özel anne çayları bulunmaktadır. Bu ürünleri kullanarak anne sütünüzü arttırabilirsiniz.

Anne sütümü nasıl arttırabilirim?

Anne sütünüzü arttırmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Yapmanız gereken ilk şey daha sık emzirmektir. Ardından süt arttırıcı doğal besinleri deneyebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.