Hamilelikte Aşırı Acıkıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Daha yeni kahvaltı yaptınız ve daha öğlen olmadan şimdiden acıktınız mı? Yalnız değilsiniz. Hamilelikte her zaman aç hissetmek nadir bir durum değildir. Birçok anne bu şekilde hissetmektedir. Ancak bu durumun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Hamileyken neden her zaman aç hissedilir?

Hamilelik sırasında her zaman aç olduğunuzu hissediyorsanız, bunun oldukça geçerli nedeni vardır. Vücudunuz bebeğinizi desteklemek için çok çalışıyor ve bu çok fazla enerji gerektiriyor. Yemekleriniz, büyüyen bebeğinizi beslemenin yanı sıra, vücudunuzun hamilelik değişikliklerini de besler. Mesela vücudunuz artık daha çok kana ihtiyaç duyuyor, göğüsleriniz ve rahminiz genişliyor. Bu yüzden yağ depolamaya başlıyorlar. Buda acıkmanızı oldukça normal kılıyor.

İkinci üç aylık dönemden başlayarak, çoğu sağlıklı hamile kadının gebe kalmadan önceki döneme göre günde yaklaşık 300 ila 350 kalori daha fazla yemesi gerekir. Üçüncü üç aylık dönemde, bu gereksinim her gün 450 ek kaloriye çıkar.

Hamilelikte Açlık En Çok Zaman Artar?

Hamilelik açlığının ikinci trimesterde hem başlamasını hem de zirve yapmasını bekleyebilirsiniz.

İlk üç aylık dönemde, mide bulantısı ve kusma (sabah bulantısı) iştahınızı kesebilir ve fazladan yemenizi engelleyebilir. Sorun değil: bebeğiniz bu noktada çok küçük ve fazladan kalori almanıza gerek yok. İlk üç aylık dönemde yaklaşık 3 ila 5 kilo almak normal olduğu gibi hiç kilo almamak da normaldir.

Hamileliğin 14. haftasından veya ikinci üç aylık dönemin başlangıcından sonra, sabah bulantılarından hoş bir rahatlama hissine geçmeye başlayacaksınız. Bu dönemde iştahınız geri gelebilir. Bu bebeğinizin hızlıca büyümeye başladığı anlamına gelir. Artık kemik, kas ve diğer dokuları oluşturmak için bol besine ihtiyacı var.

Üçüncü üç aylık dönemde, bebeğiniz mideniz de dahil olmak üzere iç organlarınızı sıkıştırdığı için hamilelik açlığı azalma eğilimindedir. Yine de hamilelikten önce aldığınızdan daha fazla kalori almanız gerekecek, bu da beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamak için muhtemelen daha küçük, daha sık yemek yemek isteyeceğiniz anlamına geliyor.

Hamilelikte artan iştahla nasıl baş edilir?

Hamilelikte açlık, bebek yapmak için tamamen normal ve sağlıklı bir tepkidir. Amaç, kendinizi tatmin etmek ve gelişmekte olan bebeğiniz için doğru miktarda besin sağlamaktır. Sadece hamilelik sırasında artan bir iştahın, besin değeri düşük gıdaları doldurmaya veya çok fazla kilo almaya yol açmasını istemezsiniz.

Hamilelik açlığını yönetmenize yardımcı olacak bazı ipuçları şunlardır:

 • Sık sık yiyin. Her üç saatte bir yiyecek bir şeyler yiyin, bu sizi herhangi bir öğünde aşırıya kaçacak kadar acıkmaktan koruyacaktır. Gün boyunca üç büyük öğün yerine altı küçük öğün yemeyi deneyin
 • Protein, doymamış yağ ve lif odaklı beslenin. Her öğünde üç besinin tümünün bir karışımını içeren yiyecekleri yemeye çalışın. Kan şekerinizi dengede ve açlığı uzak tutacaklardır.
 • Sadece doymak için abur cubur yemeyin. Şekerli içeceklerin yanı sıra yüksek oranda işlenmiş paketlenmiş yiyecekler (kurabiye, beyaz ekmek, cips ve soda gibi) size veya bebeğinize fayda sağlamadan kalori ekler.
 • Bol su içtiğinizden emin olun. Günde yaklaşık 3 litre su içmeyi hedefleyin. Su, sindirime yardımcı olur ve diğer faydalarının yanı sıra besinlerin vücutta dağılmasına yardımcı olur.
 • Açlığın diğer nedenlerini ortadan kaldırın. Bazen susuzluk, stres veya can sıkıntısını açlıkla karıştırabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca uykuya öncelik verin. İdeal olarak, her gece 7 ila 9 saat uykuyu hedefleyin. Çok yorgun olmak açlık hormonlarınızı etkileyebilir ve kendinizi aç hissetmenize neden olabilir.
 • Yavaş yiyin ve yemek yerken dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının. TV izlerken veya telefonda gezinirken hızlı yemek yemek, beyninizin tokluk sinyallerini fark etme olasılığınızı azaltabilir.

Hamilelik açlığıyla nasıl başa çıkılır?

 • Açlığınızı kontrol altında tutmak için birkaç ipucu:
 • Su için.
 • Kalorilerinizi kontrol altında tutun.
 • Sağlıklı bir hamilelik diyeti yapın.
 • İradenize hakim olun.
 • Küçük, sık öğünler yiyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte acıktığımda yemek yemeli miyim?

Acıktığınızda yemek yemek yanlış değildir. Hatta iyi bile gelecektir! Sadece gün boyu yediklerinizin besin değerlerine dikkat etmeniz gerekir. Boş abur cuburlar yerine sağlıklı yiyecekleri hedefleyin.

Hamilelikte açlık bebeği etkiler mi?

Hamilelik sırasında yetersiz beslenme potansiyel sorunlara yol açabilir. Yetersiz beslenme bebeğin gelişmemesi, düşük doğum ağırlığı ve annede kilo kaybı gibi birçok komplikasyona yol açabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.