Hamilelik Testleri Güvenilir Midir?

 
Hamilelik testlerinin çoğu adetin gecikmesinin ilk gününden sonra %99 doğru sonuç verdiğini iddia etmektedir. Hamilelik testlerinin kullanım bilgilerine göre hamilelik testinin adetin gecikmesinden 1 hafta sonra kullanılması daha kesin sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. 

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Birçok farklı hamilelik testi markası mevcuttur. Pek çok hamilelik testinde, idrar yolunuzun sonuna bir çubuk yerleştirmeniz veya idrarınızın bulunduğunuz bir kaba, 5 – 10 saniye çubuğu sokmanız gerekmektedir. Birkaç dakikanın ardından, hamilelik testinin üzerinde sonuç belirecektir. Genellikle bu sonuçlar, bir eksi veya artı simgesi, çizgi veya iki çizgi, renk değişimi, “hamile” veya “hamile değil” yazısı gibi şekillerde çubuğun üzerinde gösterilmektedir. Testten teste kullanım şekillerinin farklılaşacağını göz önünde bulundurarak, testi yapmadan önce gerekli bilgilendirmeleri dikkatlice okumanız gerekmektedir. 

Evde Yapılan Hamilelik Testi Sonuçları Ne Kadar Tutarlıdır?

Genellikle hamilelik testi, geciken adet döneminizin ilk gününde, %99 kesin sonuç vereceğini iddia eder, fakat araştırmalara göre, bazı hamilelik testleri sonuçları bu kadar erken belirlemek için ideal değildir. Kullanım talimatlarına göre değişiklik gösteren hamilelik testlerinden kesin sonuçlar alabilmek için regl döneminizin aksamasından bir hafta sonra test yapmanız daha uygun olacaktır. 

 
Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

 
Hamilelik testleri genel olarak adetin geciktiği ilk günden itibaren kesin sonuç verdiğini söylese bile daha güvenilir sonuçlar için bir hafta beklemek tavsiye edilmektedir. Döllenmiş bir yumurta rahim duvarına tutunmaya başladığı andan itibaren bedende HCG olarak bilinen bir hormon salınımı aktifleşir. Hamileliğin ilk birkaç haftasında kandaki HCG seviyesi hızlı bir şekilde artar. Evde yapılan hamilelik testinde geciken adetten yaklaşık 1 hafta sonra bu hormon idrarda kendini gösterir. Adetin gecikmesinin ilk günlerinde yaptığınız test sonuçları çok doğru olmayabilir. HCG miktarı kan testiyle daha doğru bir biçimde anlaşılır. 

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamileliği tespit etmenin en doğru yolu, bir laboratuvarda ve zamanında yapılan kan testi ile gerçekleşir. Fakat idrar testleri de zamanında ve doğru bir biçimde yapılırsa doğru sonuca ulaştırır. Peki bu testler hiç yapılmadan da hamilelikten emin olma yolları var mıdır? Birtakım belirtiler, kadının hamile olduğuna dair ipuçları niteliğindedir. Fakat bu ipuçları, değişik durumların da habercisi olabileceği için testler, en doğru sonucu sunarken sadece vücudunuzdaki belirtilere göre verilen kararlar yanıltıcı olabilir. Genellikle hamilelik belirtileri arasında: kasık ağrısı, göğüslerde hassasiyet, idrara sık çıkma, mide bulantısı ve halsizlik yer alır. 

Kullanılan İlaçlar Hamilelik Testinin Sonucunu Etkiler Mi?

 
İçeriğinde HCG bulunduran ilaçlar hamilelik testinin sonucuna etki edebilir. Fakat antibiyotikler ve doğum kontrol hapları hamilelik testini etkileyici ilaçlar arasında bulunmamaktadır. 

Pozitif Test Sonucunun Yanlış Olma İhtimali Var Mı?

 
Oldukça az görülse bile test sonucunuzun pozitif çıkması durumunda hamile olmama ihtimaliniz olabilir. Bu tip bir sonuç HCG içeriğine sahip ilaç kullanıldığında ya da yeni biten bir hamilelik sonucunda oluşabilir.

 

Negatif Test Sonucunun Yanlış Olma İhtimali Var Mı?

 
Hamile olsanız bile testte negatif sonuç alma ihtimaliniz vardır. Hamilelik testini fazla erken yapmış veya beklemeniz gereken zamanı tam ayarlayamamış olabilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda seyreltilmiş idrar da hamile olmanıza rağmen negatif sonuç almanıza neden olabilir. 
 

Sık Sorulan Sorular

Hamilelik Testi Yanlış Sonuç Verir Mi?

Hamilelik testinin pozitif çıkması gebeliği yüzde 99 oranında doğrularken, negatif çıkma durumunda erken olduğu için henüz görünmüyor olabilir, bu tip durumlarda bir hafta sonra tekrarlamanız tavsiye edilmektedir. Bazı durumlarda da bunun aksine test yanlışlıkla pozitif de  çıkabilir.

Bir Haftalık Hamilelik İdrar Testi İle Anlaşılır Mı?

Hamile olup olmadığını anlamak isteyen anne adayı idrar testini yapmak için kaç gün beklemelidir? Hamile olduğunu hisseden bir anne adayı kesin bir sonuç için idrar testi yapacaksa öncelikle adet sürecinin geciktiğinden emin olmalıdır. Adet gecikmesinden yaklaşık bir hafta sonra idrar testi yaptırmalı şayet sonuç olumsuz çıkarsa test 1 hafta sonra tekrar yapılmalıdır.

Testlerde Çıkmamasına Rağmen Hamile Olunabilir Mi?

Gebeliğin en büyük kanıtı vücutta salgılanan HCG hormonudur. Yani HCG hormonunun henüz salgılanmadığı durumlarda testlerden negatif sonuç almanız mümkündür.

Hamilelik Testleri Her Zaman Doğru Sonuç Verir Mi?

İdrar testlerinin kullanım talimatında %99’luk kesinlik iddia edilse bile bu oran yaklaşık olarak %97’dir. Eğer test yapılması gereken zamandan çok daha önce yapılmışsa negatif sonuç verebilir. Testten birkaç gün sonra adet döngüsü başlamadıysa testi tekrardan yapmanız gerekmektedir. Ayrıca direkt kesin sonuç almak istiyorsanız kanda gebelik testi idrar testine göre daha duyarlıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.