Hamilelik Kilolarını Hızla Vermek İçin Diyet Önerileri

Hamilelik sürecinde anne adaylarının vücutlarında çeşitli değişimler meydana gelir. Bu değişimlerin başında da değişen vücut hatları ve alınan kilolar gelir. Doğum sonrasında hamilelik öncesi kilosuna geri dönmek isteyen anne adaylarının merak ettiği konular arasında “hamilelik kiloları nasıl verilir?” sorusu da yer alır. Yazımızın devamında doğum sonrasında kilo kaybetmeye dair merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz!

Doğum Sonrası Kilolarını Vermek İçin Püf Noktaları

Doğum sonrası kilolarını vermek için püf noktaları beslenme ve egzersiz rutinlerine dayanır. Açlık hissini bastırmak ve kan şekerini dengelemek için ana öğünlerin yanı sıra ara öğünlere de önem vermeniz önerilir. Ana öğünler, dengeli ve besleyici olmalıdır. Ara öğünler ise açlık hissini bastırmaya yönelik hazırlanmalıdır.

Kan şekerini dengelemek için kullanabileceğiniz en etkili ürün tarçındır. Ara öğünlerde meyveli yoğurt hazırlayıp tarçın ilave edebilir, tüketeceğiniz taze meyvelerin üzerine tarçın serpebilirsiniz.

Doğum sonrası kilo kaybı yaşamak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise bol sıvı tüketimidir. Süt üretimini desteklemek, açlık hissini bastırmak ve yağ yakımını hızlandırmak için günde en az üç litre su tüketmeniz önerilir.

Doğum sonrası kilo kaybı için kullanabileceğiniz bir diğer püf nokta ise kızartmalardan uzak durmaktır. Kalori bakımından yüksek, yağlı gıdalar; diyet listenizin en büyük düşmanlarıdır. Kızartmalar yerine haşlamalar, buğulamalar, soteler ve fırınlama yöntemleri tercih edilmelidir. Şeker miktarı yüksek olan pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tüketilebilir. Sıradan makarnalar yerine sebze şeritleri ya da tahıllı makarnalar tüketilerek sağlıklı karbonhidrat alınabilir.

Doğum sonrası kilolarını hızla vermek için egzersiz ve uyku düzeniniz de oldukça önemlidir. Günde en az altı saat uyku almanız, yemeklerden sonra hafif yürüyüşler gerçekleştirmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Gece emzirmelerinde düşen kan şekeri, kilo verme programınıza uyarken sizi zorlayabilir. Bu sebeple yatmadan önce birkaç kuru yemiş ya da kuru meyve ve süt tüketmek de sizin için kurtarıcı bir yöntem olabilir. Süt yerine rahatlatıcı bir bitki çayı da tüketebilirsiniz.

Hamilelik Sonrası Kilo Vermek İçin Beslenme Düzeni

Doğum sonrası kilo vermek için beslenme düzeni kurmaya çalışırken yapılacak en doğru davranış bir beslenme uzmanına danışarak kişiselleştirilmiş bir diyet listesi hazırlamak olacaktır. Ancak bunu yapmaya imkanı olmayan kişiler için kilo vermeyi kolaylaştıracak bazı püf noktaları sunmak mümkündür.

Hamilelik sonrasında kilo vermek için dengeli ve düzenli beslenmek, yeterli miktarda uyku almak ve hafif egzersizler yapmak gerekir. Aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli nokta ise kilo kaybı sürecinde kendinizin ya da bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmayacak yöntemleri takip etmeniz gerektiğidir.

Hamilelik sonrasında kilo vermek için beslenme düzeni oluştururken temelde üç ana ve iki ara öğün planı çıkarmanız önerilir. Kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği; ana öğünleri oluşturur. Günün ilk öğünü olan kahvaltı, protein bakımından zengin ürünlerden oluşmalıdır. Yumurta, peynir, zeytin, maydanoz ve roka gibi yeşillikler, domates, salatalık ve biber gibi zengin seçeneklerden oluşan bir kahvaltı menüsü hem gözünüzü hem de karnınızı doyurur. Kahvaltılıklara eşlik etmesi için bir dilim kepekli ekmek tüketmeniz de mümkündür. Eğer geleneksel kahvaltıdan hoşlanmıyorsanız kuru meyvelerle desteklenen yulaf lapası tüketmeniz de doğru bir tercih olacaktır. Yulaf, aynı zamanda süt üretimini de desteklediği için akıllıca bir tercihtir.

Kahvaltıdan birkaç saat sonra ilk ara öğününüzü tüketmeniz mümkündür. Ara öğünlerde bir kase yoğurt ve bir porsiyon mevsim meyvesi tüketebileceğiniz gibi bir avuç kuru yemiş ya da birkaç adet kuru meyve de doğru birer seçim olur. Tokluk hissini korumak için şekersiz Türk kahvesi ve maden suyu da ara öğünlerde tüketilebilir.

Öğlen yemeğinde besleyici, doyurucu ancak hafif gıdaları tercih etmeniz doğru olacaktır. Mevsim sebzeleriyle hazırlanmış bir salata, yoğurt ve az miktar bulgur pilavı; dengeli bir öğlen yemeği menüsü oluşturacaktır. Bunun yanı sıra öğlen yemeğinde fırınlanmış sebzeler, haşlanmış patates ve tahıllı makarna gibi seçenekleri de tercih edebilirsiniz. Baklagiller de öğlen yemeğinde yer alabilecek besinler arasındadır. Protein ve vitamin deposu kuru baklagilleri de diyet listenizde bulundurmayı ihmal etmemeniz önerilir.

Öğlen yemeğinden birkaç saat sonra ikinci ara öğününüzü tüketebilirsiniz. Bu öğünde de kan şekerinizi dengelemek için kuru meyvelere ve kuru yemişlere yer vermeniz mümkündür. Eğer açlık hissiniz çok kuvvetliyse bir porsiyon yoğurtla birlikte taze mevsim meyvesi tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra tüketeceğiniz kuru meyvelerin ve kuru yemişlerin yanında bir bardak bitki çayı da içebilirsiniz.

Akşam yemeği de diğer öğünler gibi besleyici ve dengeli olmalıdır. Akşam öğününde mutlaka çorba ve salata bulunmalıdır. Bunun yanı sıra tavuk, et ya da balık gibi protein bakımından zengin bir ürün de akşam yemeğinde mutlaka yer almalıdır. Bu ürünlere ek olarak bir dilim tahıllı ekmek ya da az miktarda bulgur pilavı da tercih edebilirsiniz.

Hamilelik Sonrası Kilo Vermeye Çalışırken Kaçınmanız Gereken Davranışlar

Annelerin doğum sonrasında hamilelikten önceki kilolarına dönmek istemeleri oldukça doğaldır. Çünkü anneler, alıştıkları vücut görüntüsünden hamilelik dolayısıyla uzaklaşır. Hamilelik sonrasında kilo verirken kaçınılması gereken davranışlar; anne ve bebeğin sağlığını koruma amacını taşır.

Hamilelik sonrasında kilo vermeye çalışırken annelerin kaçınması gereken ilk nokta, şok diyetlerdir. Şok diyetler kısa zaman içinde hızlı kilo kaybı sağlamayı hedefler ancak şok diyetler yalnızca yağ kütlenizden ağırlık kaybetmenizi sağlamaz, aynı zamanda kas kütlenizde de erimeye yol açabilir. Şok diyetler, besin değeri bakımından zengin değildir. Özellikle emziren annelerin beslenme düzeninin dengeli ve düzenli ilerlemesi gerektiği göz önünde bulundurulduğunda şok diyetler anne ve bebek sağlığını tehdit edebilir.

Hamilelik sonrasında kilo vermeye çalışırken kaçınmanız gereken bir diğer nokta ise hazır diyetleri uygulamaya çalışmaktır. Çeşitli platformlarda kesin kilo kaybı sağladığı iddia edilen çeşitli diyet listeleriyle karşılaşmak mümkündür ancak herkesin metabolizması birbirinden farklı olduğundan dolayı bu diyet listeleri genel geçer doğruluğa sahip olamaz. Eğer bir diyet listesi hazırlamak istiyorsanız yapmanız gereken temel şey bir beslenme uzmanına danışmak, vücudunuzun yağ ve kas kütlesini ölçtürmek ve ihtiyaç duyduğunuz besinleri diyetisyeninizle birlikte listelemektir.

Hamilelik kilolarını vermek isteyen kişilerin kaçınması gereken bir diğer nokta ise hızlı kilo kaybı hedeflemektir. Özellikle emziren anneler için ayda iki kilogramdan fazla kilo kaybı önerilmemektedir. Bunun sebebi, annelerin hali hazırda bebeklerini emzirmek amacıyla süt üretirken fazlasıyla enerji harcıyor olmasıdır. Vücudumuzun enerji kaynağı tükettiğimiz besinlerdir ve kilo kaybetmek için sağlığımızı riske atmamamız gerekir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.