Hamilelik Döneminde Kanamalar Olur mu?

Her kadının vücudu farklı olduğu için oluşan kanamalar da farklı olacaktır. Ancak genel olarak hamilelik döneminde kanamalar görülebilir. Tabi bu kanamalar adet kanaması değildir. Adet dönemi vücudun bebeğe olan hazırlığıdır. Eğer döllenme gerçekleşmezse hazırlıklar biter ve adet kanamaları görülür. Hamile olduktan sonra rahim duvarları etkilenmeyeceği için adet kanaması gerçekleşmez. Ancak farklı kanamalar görülebilir.

Hamilelikte Kanamanın Görülme Sebepleri

Hamilelikte gerçekleşen kanamaların birçok farklı sebebi olabilir.

Dış Gebelik Kanaması

Dış gebelik yumurtanın rahim dışına yerleşmesiyle oluşmaktadır. Dış gebelik oluştuğunda çeşitli sorunlara yol açabilir ve hem anne hem de bebek için durum tehlikelidir. Vajina kanamasına ve şiddetli karın ağrılarına yol açacaktır. Hamile olduğunu henüz fark etmeyen kişiler regl ile karıştırabilir.

Enfeksiyon Kanaması

Vajinada gerçekleşebilecek bir başka problem enfeksiyondur. Rahim iltihabı ilerleyerek yumurtalıklara uzanabilir. Enfeksiyonun belirtileri genellikle şunlardır.

  • Karın ve kasık bölgelerinde ağrı yapar.
  • Adet dönemi dışında kanamalara sebep olur.
  • Yüksek ateş ve kusmaya sebep olur.
  • İdrara çıkarken yanma ve ağrı oluşabilir.

Bu etkilerin yanı sıra kanama da gerçekleşir. Yukarıdaki problemler ve sıra dışı etkiler gördüğünüzde doktora gitmenizde fayda vardır.

Düşük Kanaması

Birçok anne adayının korkulu rüyası düşük yapma ihtimali, anında müdahale edilmesi gereken önemli bir sorundur. Hamilelik döneminde olan en ufak kanama bile düşük belirtisi olabilmektedir. Kanama giderek şiddetleniyorsa ve karın ağrısı yaratıyorsa düşük ihtimali yüksektir. Hemen doktora başvurulmalıdır.

Düşük kanaması açık kırmızı renkli kanla görülmektedir. Eğer kırmızı renkli bir kanama yaşıyorsanız anında doktorunuza ulaşmalısınız.

Yerleşme Kanaması

Yerleşme kanaması normal adet döngüsünden 2 – 5 gün önce yaşanan pembe ve kahverengi renkteki kanamalardır. Yerleşme kanaması embriyonun rahme yerleştiğinin belirtisidir. Yerleşme sırasında çok az miktar kan dökülmesi doğaldır. Eğer siz de yerleşme kanaması yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız hamilelik testi kullanabilirsiniz.

Yerleşme kanaması tek seferlik değildir, birden çok kez gerçekleşebilir. Pembe ve kahverengiden farklı bir renkte kanama görüyorsanız doktor başvurmanız gerekir. Hamileliğinizin ilk 3 ayı boyunca yerleşme kanaması görmeniz oldukça doğaldır.

Kan renginin pembe olması rahim içinde özel bir bölgeden gelmesinden kaynaklıdır. Kan rahim içinde birikerek zamanla kahverengiye dönebilir. Bu yüzden pembe veya kahverengi renk gelmesi aynı şeydir. Kanamayı ne zaman yaşayacağınıza bağlı olarak rengi değişecektir.

Hamilelikte Kanama Dönemleri

Gebelik başladıktan sonra hormonlarınız adet görmenizi durduracaktır. Ancak farklı tip basit kanamalar gerçekleşmeye devam edecektir. Gebeliğin erken dönemlerinde yerleşme kanamasını yaşaması muhtemeldir. Yerleşme kanamaları hamileliğin ilk trimester, yani ilk 3 aylık döneminde görülebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikteki Kanamalardan Endişelenmeli miyim?

Hamilelikte birçok çeşit kanama olabilmektedir. Hamileliğin hangi döneminde olduğunuza bağlı olarak bu kanamalar endişe verici olabilir. Hamileliğin başında yaşayacağınız hafif kanamaların yerleşme kanaması olması muhtemeldir. Ancak ilerleyen dönemlerde yaşayacağınız bir kanama düşük ihtimalini işaret ediyor olabilir. Bu yüzden her çeşit kanamada doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Gebelikte kanama ne renk olur?

Gebeliğin ilk haftalarında yerleşme kanamaları görülür. Yerleşme kanamaları genellikle kahverengi veya açık pembe renginde olurlar. Bunun dışında oluşan açık kırmızı renkli kanamalar tehlikelidir. Açık kırmızı kanamada doktorunuza mutlaka başvurmalısınız.

Hamilelikte hangi kanamalar tehlikeli?

Hamileliğin ilk dönemlerinde birçok farklı kanama ile karşılaşabilirsiniz. Bu kanamaların hepsi korkulacak düzeyde değildir. Korkmanız gereken kanama tipi düşük gebeliğin işareti olan açık kırmızı renkteki kandır. Bu renkte gelen kanamalar düşük yapma riskini göstermektedir.

Hamilelikte ilk kanama nasıl olur?

Hamilelik döneminde gelen ilk kanama yerleşme kanamasıdır. Genellikle pembe veya kahverengi renkte olur. Birkaç damla şeklinde veya biraz daha fazla görülebilir. Regl kanamasından kesinlikle daha azdır.

Hamilelikte regl olur mu?

Hormonlar her ay kadın rahmini bebek için hazır hale getirirler. Eğer gebelik olmazsa hazırlanan ortam yıkılır ve regl dönemi başlar. Eğer hamilelik gerçekleşirse hormonlar değişmeye başlar. Hormonların değişmesiyle beraber kadınlar regl olmayı bırakırlar. Yeni hormonlar bebek için hazırladığı ortamı korumak için harekete geçer. Bu sayede de bebek büyümeye başlar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.