Hamileliğin 33. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Amniyotik sıvı azami seviyeye ulaştı ve bebeğin hareket edecek alanı çok fazla kalmadı. Kafatası hareket etmesine olanak sağlamak ve doğum kanalından geçişi kolaylaştırmak için henüz kaynaşmadı. Doğum şeklini belirlemesi adına baş tarafı doğum kanalına doğru çevrilmiş durumdadır. Bu yüzden de elinizi karnınızın alt kısmına koyduğunuzda kafasını hissedebilmeniz mümkün.

Bebeğinizin hareketlerini kontrol edin ve yaptığı her hareketi saymalısınız. Saat sonunda en az 10 tane hissetmediyseniz bir şeyler yiyip hareket ederek onu da harekete geçirebilirsiniz.

Anne adayındaki değişimler

Doğum yaklaştıkça artan stres, karın büyümesi, hormon değişiklikleri, kaygı ve heyecan uykusuzluğun başlıca nedenleri arasındadır. öncelikle gevşemeyi hayatınızda uygulayarak ve kendinizi stresten uzak tutarak başlayabilirsiniz. Yumuşak ve temiz gecelikler giyip odanızı sıklıkla havalandırarak uykusuzluğun önüne geçebilirsiniz.

El ve ayak parmaklarınızda, bileklerinizde acı hatta uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu şişlikler yüzünüzde olursa, bulantı ve kusmalarınız olursa doktorunuza konuyla ilgili bilgi vermelisiniz.

Karnınız büyüdüğü için ciğerleriniz zorlandığından nefes darlığı şikayeti çekebilirsiniz. Mümkün olduğunca dik durarak nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.