Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik birçok kadının hayatındaki en önemli dönemdir. Canlarından çok sevdikleri bebeklerinin dünyaya gelmesi, her adayının hayatındaki en önemli andır. Ancak hamilelik sürecinin kendine özel koşulları vardır. Bunlardan birisi hamile olup olmadığınızı anlamak. Bazı çiftler birçok deneme sonucunda hamile kalabilmektedir. Bu yüzden anne adayları hamile olup olmadıklarını merakla öğrenmek isterler.

Peki hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? Hamileliğin birçok farklı belirtisi vardır. Bu belirtiler eşliğinde hamilelik testi olarak hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Hamileliğin birçok belirtisi vardır. İçeriğimizi okuyarak bu belirtileri öğrenebilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin birçok belirtisi olabilir. Ancak bu belirtiler genellikle farklı sebeplerle bağdaştırıldığı için kolaylıkla göz ardı edilebilir. Gelin bu belirtileri tek tek öğrenelim.

Halsizlik, yorgunluk, uyku hali

Gebeliğin vücuda en büyük etkilerinden birisi yorgunluktur. Vücut hamileliğe ve bebeğe hazırlanmak için olağanüstü enerji harcar. Enerjiyi harcamanın sonucu ise anne adayları genel halsizlik ve yorgunluklar, aniden gelen uyku hali hissedebilirler.

Duygu durum değişiklikleri

Hamilelik süreci hormonlarla yürütülür. Hormonlar ile ilerleyen bu süreç annede de duygu değişikliklerine sebep olacaktır. Kendinizi daha duygusal ve hassas hissedebilirsiniz.

Memelerde hassasiyet, şişkinlik

Vücudun hamileliğe hazırlanmak için uyguladığı bir başka eylem de memelerde hassasiyet ve şişkinliktir. Memeleriniz zamanla şişebilir ve hassaslaşabilir. Ancak ilerledikçe bu hassasiyete alışacaksınızdır. Memedeki tek değişim bu değildir. Meme uçlarınız koyulaşabilir. Ayrıca bedeninizin farklı yerlerinde şişlikler ve ödemler oluşabilir.

Sık idrara çıkma

Hamilelik hormonları sayesinde bedeninizde birçok değişim gözleyeceksiniz. Bunlardan bir tanesi de böbreklerinizin daha yüksek performansla çalışması. Buda hamileliğin ilk aylarında daha sık idrara çıkmanıza sebep olacak. Üstelik embriyo büyüyüp rahim genişledikçe de idrar kesesine bir baskı oluşacaktır. Oluşan bu baskı sonucunda idrar kesesinin hacmi düşecek ve daha sık tuvalete gitmenizi gerektirecektir.

Bel ve kasık ağrıları

Embriyonun yerleşme sürecinde bel ve kasık etrafında ağrılar yaşayabilirsiniz. Regl ağrısına benzer bu ağrılar genellikle regl kadar şiddetli olmaz. Ancak regl ağrıları ile kolayca karıştırılabilir.

Kokulara karşı hassasiyet

Hamileliğin bir başka tuhaf belirtisi ise koku hassasiyetidir. Duyduğunuz kokular normalde sizi etkilemese de bir sabah kalktığınızda her şey değişebilir. Her sabah yanından geçtiğiniz çiçeğin kokusunu daha rahat alabilirsiniz. Evin diğer ucundaki mutfaktaki yemek kokuları burnunuza kadar gelebilir. Belki de çöp atarken mideniz aşırı derecede bulanabilir.

Bulantı ve kusma

Hamile kadınlar için sabah hastalığı denilen bulantı ve kusma durumu kaçınılmazdır. Hormonların etkisiyle beraber vücutta olan değişiklikler sabahları şiddetli mide bulantısı ve kusma isteğiyle gelişmektedir. Genellikle 3. aydan sonra geçmektedir. Siz de sabahları bulantı ve kusma şikayeti yaşıyorsanız hamile olma ihtimaliniz yüksektir.

Vücut ısısında artış

Devamlı çalışan vücudunuz daha fazla enerji üretecektir. Bunun sonucunda vücut ısınız artabilir. Arada sıcaktan bunalıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu oldukça doğal bir sonuçtur.

Kalp hızında artış

Vücut enerjiyi arttırmak için daha fazla oksijene ihtiyaç duyacaktır. Daha fazla oksijeni sağlamak için kalbiniz de devamlı atacaktır. Devamlı atan kalbiniz size ve bebeğinize ihtiyacınız olan enerjiyi vermek için elinden geleni yapacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri genellikle 2. haftadan itibaren başlar. Ancak asıl fark edilmeleri 4. haftayı bulabilir. Bu süreye kadar oluşan gebelik belirtilerin başka konular ile bağdaşabilir. Gebeliğin 8. haftasında hormonsal değişiklikler başlar. Hormonsal değişiklikler beraberinde anksiyete, depresyon ve öforiye sebep olabilir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Regl gecikmesinin üzerinden 7 – 10 gün geçtikten sonra hamilelik testi yapmak en doğru zamandır. Bu zamanlardan önce yapıldığı takdirde yanlış sonuçlar verebilir. Regl gecikmesinden 10 gün sonra hamilelik testi yaptırdığınızda sonucu net bir şekilde verecektir. Adetiniz düzensiz ise beklediğiniz günden 14 gün sonra yaptırmanız daha iyi olacaktır.

Evde yaptığınız hamilelik testleri idrardaki Beta-HCG hormon seviyesine bakarak sonuç verir. Aynı şekilde hastanede kan tahlili ile de BetaHCG hormonunuzu test edebilirsiniz. Hastanede yapılan testler size en doğru sonucu verecektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.