Hamileliğin 25. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Buruşuk derisi pürüssüzleşmeye ve deerisi tüy üretmeye başladı. Derisinin altındaki kılcak damarlar kanla dolmaya, diğer yandan da ciğerlerde yer alan hava keseleri ilk nefesini almaya hazırlanmaya başladı.

El ve ayak tırnak gelişimi tamamlandı. Ay bitene kadar diş tomurcuk ve diş gelişimi hızla gelişmeye devam edecek. Burun delikleri bu döneme kadar kapalıydı fakat artık yavaştan açılmaya başladı.

Omurga ve eklem sistemi ile bağlar son şekillerini alıyor. Ayrıca bu dönemde bebeğinizin tat alma yeteneği de yavaştan gelişiyor.

Anne adayındaki değişimler

Gebeliğiniz ilerledikçe yorgunluğunuz da artacaktır. Hormonlarınız, aldığınız kilolar ve uykusuzluk yorgunluk çekmenize sebep olabilir. Bu dönemde vajinal akıntılar yaşanabilir. Mümkün olduğunca steril tutmaya ve pamuklu çamaşırlar giymeye dikkat etmelisiniz.

Gebe kadınların bazılarında bu dönemde hemoroid sıkıntısı çekebilmektedir. Kabızlıktan kaçınarak bu sıkıntınızı hafifleyebilirsiniz. Lifli besinler bu dönemde imdadınıza yetişebilir.

Anne adayları kaşınma sorunu ile karşılaşabilir. Yara ve kızarıklıklardan kaçınmak için mümkün olduğunca kaşımamaya çalışarak nemlendirici losyonlar veya doğal yağlar kullanabilirsiniz. Karnınıza yapacağınız hafif masaj ve duşlar kaşıntı ve ağrıları hafifletecektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.