Hamileliğin 38. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Kilo almaya devam etmekle birlikte beyin ve sinir sistemi son detayları ile tamamlanmaya başladı. Bütün organları dış dünyaya uyum sağlayacak şekilde gelişti.

Anne adayındaki değişimler

Bebeğiniz son hazırlıkları yaparken sizin kendi vücudunuz da son dokunuşları yapıyor. Memeleriniz ince ve sarı bir sıvı olup sütün öncüsü sayılabilecek kolostrum üretimine başlamış bulunuyor. Kolostrum bebeği en iyi şekilde beslemek ve korumak için içi antikorlarla ve protein ile dolu bir sıvıdır. Ayrıca göğüsleriniz her zamankinden daha büyük.

Bebeğiniz pelvise iyice oturduğu için sıkça tuvalete gidiyorsunuz. Bu sürede kafein ve idrar söktürücü içecekler kullanmamalısınız.

Gevşeyen bağırsak hareketlerinin sonucu olarak ishal olabilirsiniz. Bebeğinize yeterli yeri açmak için ishal oluyorsanız doğumunuzun yaklaştığı da anlaşılabilir. Bol sıvı içerek yağlı yiyeceklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Braxton Hicks kasılmaları olarak tanımlanan kasılmalarda artış olabilir. Bunlar bedeninizi doğuma hazırlamak için yardımcı olacaktır. Her kasılmada derin nefes alarak doğum egzersizi olarak düşünerek kendinizi sakinleştirebilirsiniz.

Bu hafta enerji patlamaları yaşayabilirsiniz. Kendinizi çok yormadan ve bebek gelmeden önce oda düzeni ile ilgilenerek enerjinizi o tarafa yoğunlaştırabilirsiniz. Fakat tüm enerjinizi harcamamaya ve kendinizi yormamaya dikkat edin, bebeğiniz doğduktan sonra tüm bu enerjiye ihtiyacınız olacak.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.