Hamileliğin 5. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Bebeğiniz bir susam tanesi boyutunda olsa da gelişimi inanılmaz bir hızla ilerlemektedir. Hala embriyo olan bebeğinizi oluşturan üç katman bulunmaktadır.

Ektoderm adı verilen dış tabakada bebeğinizin ağzı, burnu, kulakları, cildi ve vücut tüylerini oluşturan yapılar şekillenir.

Mezoderm adı verilen orta tabakada kal ve damar sistemini oluşturan hücreler bulunur ve 5. Haftadan itibaren dolaşım sistemi gelişmeye başlar.

Endoderm denilen en içte yer alan tabakada ise iç salgı bezleri, mesanesi ve sindirim sistemini oluşturan hücreler şekillenmeye başladı.

Anne adayındaki değişimler

Bu haftada, bazı anne adayları hamileliklerinin farkında bile olmayabiliyorlar. Eğer gebelik belirtileri başlamış ve adetiniz gecikmişse eczanelerde satılan gebelik testlerinden edinerek idrarla test yapabilirsiniz. Eğer pozitif çıkarsa hemen bir sağlık kuruluşuna giderek kandan gebelik testi yaptırabilirsiniz. Buradan da aynı sonuç çıkarsa hiç beklemeden bir kadın doğum uzmanına gitmeli ve muayene olmalısınız.

Kadın doğum uzmanı sağlığınız hakkında bilgiler edinecektir. Risk faktörleri, yaş, geçirilmiş ameliyatlar, kronik hastalıklar, kan uyuşmazlıkları ve varsa daha önceki hamileliklerde yaşanmış problemler sorgulanır ve ona gire bir yol haritası çıkarılır. Burada önemli olan doktorunuzdan hiçbir şeyi saklamadan ve utanmadan her şeyi anlatmanızdır. Bu sürede hemogram, kan grubu, tiroid bezlerinin fonksiyon testleri demir depoları, B12, kan şekeri ve D vitamini testleri yapılır. Ayrıca son 1 sene içinde smear testi yaptırmadıysanız doktorunuz bu testi de yaparak genel sağlık durumunuzu çıkaracaktır.

Evinizin ve işinizin güvenli olduğundan emin olun. Bazı işler ve hobileriniz bebeğiniz için riskli olabilir. Eğer kimyasallara, ağır metallere ve radyasyona maruz kalıyorsanız konu ile ilgili önlem almanın tam zamanı. Ayrıca ev temizlik malzemeleri de bebeğinize zarar verebilir. Günlük rutinlerinizi doktorunuza anlatmayı unutmayın.

Bu dönemde kabızlık ve gaz sıkıntınızı inlemek için kuru kayısı ve mevsimine uygun taze meyve tüketebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.