Hamileliğin 36. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Günde ortalama 28 gram alarak karnınızda büyümeye devam ediyor. Dolaşım ve kas sistemleri de dahil olmak üzere tüm sistemleri doğum için hazır.

Bu haftadan sonra bebeğiniz artık prematürelikten çıkıyor. Kafası, aşağıya doğru duruyor. Eğer durmuyorsa da doktorunuz anlık pozisyonunu değerlendirecek ve leğen kemiğine doğru inme konusunda dıştan döndürme manevrası gerçekleştirecektir.

Vücudunu kaplayan tüyleriyle birlikte karnında büyüme boyunca cildini koruyan verniks tabakası dökülmeye başladı. Karnınızda bu maddeleri ve siyahımsı bir karışım olan mekonyumu yutarak ilk bağırsak hareketlerini gerçekleştiriyordu.

Anne adayındaki değişimler

Bebeğiniz eskisine göre çok fazla yer işgal ettiği için midenize her zamankinden daha fazla baskı yapıyor, bu da sıkışıklık hissi ile birlikte yemek yemede zorluğa sebep oluyor.

Doğuma hazırlık yaparak aşağı inen bebeğiniz mide yanmalarınızı bir parça da olsa azaltmış bulunuyor. Bebek aşağı inme işleminde ise alt karın kısmında baskı hissedebilirsiniz. Daha önce herhangi bir gebelik gerçekleştirmeyen annelerde bebek aşağıya inmeyebilir. Bu işlem de idrar kesenize baskı yapacağı için bu sefer de idrara çıkmanızda artış olacaktır.

Gün içerisinde eğilip kalkarken ok daha dikkatli olmalısınız. Bel, sırt ve pelvik ağrılarından kaçınmak için de hafif egzersizler yapabilir, yapıyorsanız hamile yogasına devam edebilirsiniz.

Bu süreçten sonra hamilelikte sorun yaşamıyor olsanız bile uçağa binmekten kaçınmalısınız.

Vajinanızda akıntılar artıp yoğunlaşabilir. Beklenmedik yoğunluk veya koyuluk fark ederseniz doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.