Hamileliğin 15. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Bu zamana kadar inanılmaz bir hızla büyüyen bebeğinizin başı, bu haftadan itibaren büyümeyi yavaşlatacak. Boyun bölgesi oluştuğu için ultrasonda bebeğinizin boyun hareketlerini görmeye başlayacaksınız. Deri üzerindeki tüylerle birlikte başının üzerinde saçlar oluşmaya başlıyor. Aynı zamanda tırnaklar da çıkmaya başladı. Elleri, kolları ve bacakları oynamaya başladığı için biraz hareketlenmeler artıyor.

Anne adayındaki değişimler

Değişken bir ruh halindesiniz. Bu yüzden sizi üzecek ve strese sokacak her ortamdan uzak durmanızda fayda var. Unutmayın, siz ne hissederseniz bebeğiniz de onu hissedecektir.

Plasentaya kan akışını olumsuz etkileyeceği için ağır hareketlerden kaçınmalısınız. Şu an için rahme giden kan akışını bozmamak adına sizin için en iyi yatış pozisyonu sola dönük olduğunuz. Sırt üstü yatış ve yataktan ani kalkışlar tansiyonunuzu düşürerek baş dönmesi yaratabilir. Dinlenme pozisyonundayken ayağınızı yüksek bir yerde tutmanızı öneririz.

Bacaklarınızdaki venöz damarlar genişlemeye ve esnemeye başladığı için bu haftada varis problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Uzun süre ayakta kalmamaya ve ayaklarınızı aşağı sallandırarak oturmamaya dikkat edin. Eğer şikayetleriniz artarsa da mutlaka doktorunuzdan yardım alın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.