Hamileliğin 16. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Gözleri artık birbirine yakınlaştı. El-ayak tırnakları gelişimi sonlandı. Sinir sistemi gelişimi neredeyse tamamlandı. Ellerini ve bacaklarını artık daha planlı ve bilinçli bir şekilde hareket ettirmeye başladığını söyleyebiliriz.

çok merak ettiğiniz bebeğinizin cinsiyeti artık belli! Ultrasonda doğru pozisyonu yakalayabilirseniz bebeğiniz kız mı erkek mi öğrenebilirsiniz.

Anne adayındaki değişimler

Artan östrojen hormonu ile birlikte vücuttaki kan hacminin artması ve burun mukozasının normalden fazla olması burun kanamalarına, burun ve kulaklarda doluluk hissine sebep olabilir. Hissedilebilecek olası burun kuruluğu için bulunduğunuz odaları nemlendirmelisiniz.

Cildinizin gerilmesi, değişen hormonlar ve kilo alımı ile birlikte vücudunuzda çatlaklar oluşabilir. Bu dönem, tedbir almak için harika bir başlangıç. Bol su içmek, hızlı kilo alımından uzak durmak ve çatlamaya müsait bölgeleri nemlendirici krem veya doğal yağlarla masaj yapmak çatlakların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Rahminizin büyümesiyle birlikte kasıklarınızda da ağrılar başlayabilir. Sıvı tüketimine dikkat edip, uzun süre aynı pozisyonda oturmayarak ve oturulduğunda da sırt destekleyici yastıklar kullanmak bu ağrıları hafifletmeye iyi gelecektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.