Hamileliğin 14. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Ultrasonda elleri ve ayaklarını görebileceğiniz gibi bebeğiniz parmağını emerek size bir sürpriz daha yapıyor. Troid bezinin olgunlaşmasıyla hormonları da oluşmaya başlıyor. Ayrıca, bu hafta içerisinde bebeğinizin böbrekleri görevlerini yerine getirerek ilk idrarını üretmeye başlayacak. Doğma kadar sürecek olan amniyo sıvısı içine idrar yapma durumu bu haftadan itibaren görülecek.

Her ne kadar da uğultu şeklinde olsa da bebeğiniz sesleri duymaya, artmaya başlayan beyin fonksiyonlarıyla da onları kaydetmeye başlayacak.

Anne adayındaki değişimler

Gebeliğin en sakin geçen dönemlerine başlıyorsunuz. Artık yavaş yavaş karnınız çıkmaya başladı. Bu süre zarfında göğüsleriniz süt toplamak için büyümeye ve uçları kahverengileşmeye başladı. Bu süre zarfında memenizden süt gelebilir, korkmayın. Hepsi doğum sonrası bebeğinizi rahatça besleyebilmeniz için ön hazırlıklar.

14. haftada gaz sancılarınız veya kabızlık gibi şikayetleriniz olabilir. Onları azaltmak için lifli besinler yemeli ve yürüyüş yapmalısınız. Yemek yeme dürtünüz arttığı ve karnınız da her geçen gün büyüdüğü için denge problemleri yaşayabilir, dolayısıyla da sırt problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

önceki dönemdeki mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleriniz azaldığı için yemek yeme dürtünüzde artmalar olabilir. Hamilelik boyunca çok kilo almamak için diyetinize dikkat etmeli, bu süre zarfında sağlıklı besinler tüketmelisiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.