Hamileliğin 13. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Bebeğin kafası neredeyse vücudunun yarısı kadar fakat ilerleyen dönemde bu orantısızlık ortadan kalkacak. Fetüsün karnının dışında gelişen bağırsaklar artık karnının içinde yerini aldı.

Bebeğinizin karaciğerinde safra salgılanması ve pankreasında insülin üretimi de bu haftada başlar.

Ultrasona girdiğinizde bebeğinizin el ve kollarını artık çok daha rahat görebileceksiniz.

Anne adayındaki değişimler

13. haftayla birlikte gebeliğinizin ikinci üç ayına giriş yapmış bulunmaktasınız. Yani artık ikinci trimester dönemindesiniz. Bu dönem gebeliğin en rahat geçen dönemidir.

İlk dönemdeki şikayetlerin azalmasıyla birlikte bu haftalarda cinsel istekte ani bir artış görülebilir. Doktorunuz aksini önermediyse ve özel bir risk yoksa hamileliğiniz boyunca cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Sindirim sisteminizde aksaklıklar, hormonlardan dolayı kabızlıklar görülebilir. Lifli besinler tüketerek bu durumun önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Ayrıca, fetüsün artmış olan kalsiyum ve demir ihtiyacına karşılık vermek amacıyla bolca multivitamin desteği alabilirsiniz.

Bu dönemle birlikte bulantılarınızın daha da azalması iştahınızın artmasına sebep olabilir. Hamur işi gibi kilo almanıza sebep olabilecek besinlerden uzak durmakta fayda var.

Efor gerektiren sporlar yerine yoga ve meditasyon yapabilirsiniz. Yoga ile doğru nefes almayı öğrenerek doğumda da yardımcı olacak bir alışkanlık edinebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.