Hamile Yastığının Önemi

Her geçtiğimiz gün annelerin sağlıklarına dair daha fazla ürün ortaya çıkıyor. Her biri birbirinden etkili bu hamile ürünleri kesinlikle tüm hamilelik sürecini kolaylaştırıyor. Daha kolay ve sağlıklı bir hamilelik için kesinlikle hamilelik ürünleri şart. Son dönemlerde daha çok satılan hamile yastıkları da bu önemli ürünlerden bir tanesi.

Hamile yastıkları annelere geceleri rahat ve ergonomik bir uyku fırsatı sunuyor. Hamileliğin getirdiği göbekten dolayı birçok anne nereye nasıl yatacağı konusunda kararsız kalıyor. Çünkü neredeyse hiçbir pozisyonda rahat edemiyor. Uyurken rahat edemediği gibi güzelce dinlenemiyor, uykusunu alamıyor ve günleri yorgunlukla dinlenmek arasında geçiyor.

Birçok anne çözüm olarak sağına soluna bol bol yastık koyarak rahat etmeye çalışıyor. Önceki pozisyonlarına göre rahatlık verse de en ideal çözüm olmuyor. Yastık olarak geriye kullanılabilecek tek şey kalıyor. Hamile uyku destek yastığı.

Hamile uyku yastıkları ergonomik şekli ve yumuşak yapısıyla her annenin güzelce ve rahatça uyuması için tasarlanmıştır. Geceleri rahat bir uyku ve güzelce dinlemenin sırrıdır. Dinç bir beden ise bebeğine özen göstermek için enerjisi olan bir anne sağlar.

Hamile Yastığında Nasıl Yatılır?

Hamile yastıkları yapı itibariyle annenin etrafını saracak “U” şeklinde bir yastıktır. Vücudun bir kısmı yastığın altında, diğer kısmı ise üstündedir. Bu sayede yastık dizlerin arasında bir tampon görevi görür. Bacakların rahat bir pozisyonda kalması, aralarında yastığın olması ise tüm alt gövdedeki krampları azaltacaktır.

Bazı modellerde sadece bacaklar değil, kollar da yastığın altından geçer. Bu şekilde beden tamamen rahatça yayılmış olur. Dizlerinizin arasında yastık koymanız her şekilde şart olsa da kollarınızı hangi pozisyonda tutacağınız sizin rahatlığınıza bağlıdır. Yine de kollarınızın da arasında bir yastık durmasını tavsiye ederiz.

Hamile Yastığı Nasıl Olmalıdır?

Hamile yastıkları ergonomik açıdan etkili ve anneye rahatlık verecek şekilde olmalıdır. Hamile yastıkları dolgu malzemesiyle ve kumaşıyla her açıdan önemli bir üründür. Yastığa yattığınızda içine çok gömülmemelisiniz. Yastık yumuşak olmalı ancak sünger gibi olmamalıdır. Kumaş olarak hava alması önemlidir. Bu noktalar üzerinden kendi vücudunuza ve rahatınıza uygun olan modeli kendiniz seçebilirsiniz.

Hamile Uyku Destek Yastığının Yararları

Hamile uyku yastıkları birçok açıdan annelere yardımcı olmaktadır. Krampların azalmasından vücut ağrılarının geçmesine kadar fiziksel açıdan çok yararlıdır. Doktorların hamile kadınlara önerdiği uyku şekli olan yan yatma, uyku yastığıyla çok rahat bir şekilde sağlanmaktadır.

Yan yatmak vücuda çok daha az baskı kurmanın yanı sıra vücudunuzu da zorlamaz. Üstelik hamile yastıklarıyla yan yatarken her açıdan desteklenirsiniz. Hamile yastığı hem bacaklarınızı hem karnınızı hem de kollarınızı destekler. Bu sayede hiçbir uzvunuz boşta kalmaz ve ergonomik bir şekilde yatma imkanı kazanırsınız.

Hamile Yastığı Kullanmak Ağrılara İyi Geliyor!

Annelerin karnı büyüdükçe bedenin ağırlık merkezi de öne doğru kayacaktır. Bu yüzden başınız ve omuzlarınız öne doğru eğilecektir. Tüm gün eğik durmak vücudunuza fazladan yük bindirecek ve ağrılara sebep olacaktır. Ancak dik durmaya çalışmak da yine sizi yoracaktır. ¬Bu yüzden gün içinde olabildiğince dik oturmalısınız. Eğer dik bir şekilde durmazsanız vücudunuz ve kemiklerinize daha çok yük binecektir. Bu da genel olarak daha çok ağrıya sebep olacaktır.

Oluşan bu ağrıları engellemenin tek yolu gün içinde dik durmak ve gece doğru hizada uyumaktır. Uyku yastığıyla doğru hizada uyuduğunuz her gece ağrılarınız da aynı şekilde geçecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hamileler Nasıl Uyumalıdır?

Gebelikte sırt üstü uyumak bebeğin sırta yapacağı baskıyla fazladan ağrıya sebep olmaktadır. Bu da ideal uykudan uzak bir deneyim sunmaktadır. Hamileler için en iyi uyuma şekli yan yatmaktır. Doktorlar her hamile kadına yan yatmayı önermektedir.

Hamile Yastığı Gerekli midir?

Hamile kadınlar özellikle 3. trimester döneminde bol bol ağrıyla karşılaşacaklardır. Bu ağrılar onlara hamilelik sürecinin çok zor geçmesine sebep olacaktır. Bu süreçte doğru uyku pozisyonu ve rahatlık çok önemlidir. Ancak birçok anne nasıl yatması gerektiğini veya doğru yatıp yatmadığını bilmez. Uyku yastıklarıyla hiç uğraşmadan rahatça yatabilir ve anında etkisini hissetmeye başlayabilirsiniz.

Hamile yastıkları birçok hamile kadın için ideal yastıktır. Daha rahat bir uyku ve fiziksel sağlık için gereklidir.

Hamile yastığı ne zaman kullanılır?

Hamilelik ilerledikçe karnın şişmesi vücutta ekstra baskı yaratacaktır. Bu tarz baskılar ve ağrılar hissedildikten sonra hamile yastıkları kullanılabilirler. Genellikle 3. aydan sonra hamile uyku destek yastıkları kullanılır.

Hamilelikte neden bacak arasına yastık konur?

Dizler arasında koyulan yastık, dizlerin birbirine yük bindirmesini engeller. Bu sayede kan akışı da engellenmemiş olur. Kan akşının sağlıklı devam etmesi ve bacakların birbirine baskı yapmaması da bel ağrılarının azalmasını sağlar.

Hamile destek yastığı nasıl kullanılır?

Hamile destek yastıkları bacakların ve kolların arasında gelerek vücudun her yerine ergonomik destek sunmaktadır. Gece yastığa uyuyarak sarıldığınızda ağrılar büyük oranda azalacaktır.

Hamilelikte yan yatarken bebek ezilir mi?

Hayır, hamilelikte yan yatarsanız bebeğiniz ezilmez. Hatta en doğru uyuma şekli için doktorlar yan yatmanız gerektiğini söyleyecektir. Sırtüstü pozisyonda bebeğin ağırlığı size sırt ağrısı çektirebilir.

Hamile Yastığı Kullanmak Sağlıklı mı?

Hamile yastığı birçok ağrıyı azaltır ve size ihtiyacınız olan desteği sunar. Fiziksel sağlık açısından yararlı bir üründür.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.