Doğum Sonrası Ne Zaman Kilo Verilmelidir?

Anne sütü ile beslenen bebek ilk 3-4 ayda normal bir büyüme göstermektedir. Dört ayın ardından ise büyüme hızı gittikçe yavaşlamaya başlamaktadır. Bebeklere 6.aydan itibaren ise ek besin verilmeye başlanmaktadır.

Ülkemizde annelerin genellikle çocuklarını 1,5-2 yaşına kadar emzirmeye devam ettikleri bilinmektedir. Hamileliğinde fazla kilo alan anneler hamileliğin ilk 6 ayını atlattıktan sonra uygun bir diyet yaparak kilo vermeye başlayabilirler. 

Hamilelik Döneminde Kilo Alma Oranı Nasıl Olmalıdır?

Klasik olarak hamilelik süresi boyunca 8 ila 12 arasında kilo alımı normaldir dense bile, her kadının hamilelik öncesi kilosu, metabolizması ve risk unsurları farklı olduğundan standart bir limit koymak pek doğru bir yaklaşım değildir. Hamilelik döneminde kilo alma oranı her kadın için bireysel olarak hesaplanmalıdır. Mesela hamilelik öncesi 90 kg olan ve şeker hastalığı riski taşıyan bir anne adayı için bu oran 6 – 9 kg arasında olabileceği gibi, çok zayıf hamile kalan için 15 – 17 kilo arası bile sorun olmayabilir.

Doğum Ardından Hemen Zayıflamaya Başlamak Anneyi Nasıl Etkiler?

Doğumla birlikte 4-6 kg arasında kilo atıldıktan sonra, eğer düzgün bir beslenme düzeni oluşturulursa planlı bir şekilde ayda 1- 2 kg arasında verilebilir. Ancak bu süreçte unutulmaması gereken çok az kalori almak hem loğusa sağlığı için zararlı olabilir, hem de sütün azalmasına sebep olabilir.

Doğum Sonrası Kilolar Ne Kadar Sürede Verilmelidir?

Yapılan araştırmalarda hamileliğin ardından haftalık 0.5kg kilo kaybı annenin ihtiyaçlarını azaltmamakta ve süte herhangi bir olumsuz etkide bulunmamaktadır. Annenin ortalama olarak aylık vermesi ideal olan kilo ise 2’dir.

Toplam süreç annenin fazla kilosuna bağlı olduğu için, 15 kilonun üzerinde alan anne ile hamilelik döneminde 9-12 kg alan annenin kalan kilosunu verme süresi kişiden kişiye göre değişlik göstermektedir.

Ancak aşırı kilolarda süreci daha uzuna yaymak kiloyu korumanın en önemli yollarından biridir. Ayrıca hızlıca verilen kilo annede kas kaybına neden olur. Bu sebeple de yorgunluk, baş ağrısı, kan şekerinin düşmesi, stres, ağız kokusu kemik minerilizasyonunda azalma gibi pek çok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Spora Başlanmalıdır?

Normal doğumun ardından eğer dikiş yoksa 1. hafta içerisinde spor yapmaya başlanabilir. Fakat annenin yoğun bir süt üretim ve yeniden yapılanma sürecinden geçtiği ve çok yorgun olabileceği için ilk haftalar, günde yalnızca 15 dk kadar egzersiz yapılması ve sadece karın ve kaça eklemleri ile ilgili egzersizlerle sınırlı tutulması gerekir.

Oldukça popüler olan pilates türü egzersizlerinin zorlamayan hareketleri anne için faydalı olabilir. Bu egzersizlerdeki asıl amaç bel ve kalça bölgesinde kasların eski formuna sokulmasıdır.

Sezaryenin ardından ise egzersizlere 3. haftanın sonunda başlanılmalı, 6.haftanın bitimiyle birlikte kalori harcamasını artıracak egzersizlerle desteklenmelidir.

Emzirmek Kilo Verme Üzerinde Etkili Midir?

Emzirme aktivitesi anne için yoğun bir metabolizma çalışması anlamına demektir. Bu metabolizma çalışması sayesinde hem bebeğe verilecek sütün içindeki maddelerin kalorisi, hem de emzirme eylemi için harcanan kaloriler yakılmaktadır. Emzirme sayesinde kalori yakılması tabii ki annenin kilo verişini hızlandırabilir.

Yalnızca dikkat edilmesi gereken nokta anne sütünü çoğaltabilmek için bilinçsizce kalori alışında artışa yol açmamalısınız. Sütü çoğaltmak için yapılan bilinçsiz beslenme forma girmek bir yana daha da fazla kilo alımına yol açılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Doğumdan Sonra Normal Kiloya Ne Zaman Dönülür?

Emzirme sürecini yaşayan dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kilo artışıyla bitirdiyse altı ay sonunda doğumda aldığı fazla kilolardan rahatlıkla kurtulabilmektedir.

Doğumdan Kaç Ay Sonra Kilo Verilir?

Doğumun ardından yaklaşık olarak ilk 4 ayda her ay 0,5-1 kg arasında zayıflama normal kabul edilir. Fakat anne aşırı kilolu ise ayda 2 kilo kayıp da normal olarak görülür. Fakat ayda 2 kilodan daha fazla kilo vermek emziren anne için oldukça tehlikelidir.“,

Doğumdan Sonra Karın Ne Zaman Eski Haline Döner?

Doğumun hemen ardından göbek hizasında hissedilen rahim şişkinliği yaklaşık 4-6 hafta içerisinde normal oranlarına dönmeye başlayacaktır.

Sezaryen Doğumdan Sonra Kilolar Nasıl Verilir?

Sezeryan ya da normal doğumun ardından anneler emzirerek vücudundaki fazlalık kiloları verebilirler. Emzirme aktivitesi günlük olarak yaklaşık 400-500 kalori yakılmasına neden olur. Emziren anneler bu süreçte bebeklerini mucizevi anne sütü ile sağlıklı bir şekilde beslerken aynı zamanda istenmeyen kilolarından kurtulabilirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.