Doğum Sancıları Nasıl Azaltılabilir?

Yaklaşık kırk hafta süren gebelik maceranız, büyülü doğum anıyla son bulur. Doğum kimi zaman zorlu bir süreç olabilse de sonunda bebeğinize kavuşacak olmanın verdiği heyecan paha biçilemez bir deneyimdir. Doğum, anne ve bebeğin sağlık durumlarına ve sağlık görevlilerinin önerilerine göre normal doğum ya da sezaryen doğum şeklinde gerçekleştirilebilir. Sezaryen doğumda anne adayı genel anestezi ile bayıltılabilir ya da lokal anestezi yöntemleri sayesinde anne adayının belden aşağısı hissizleştirilebilir. Dolayısıyla bu süreçte anne adayları doğum sancısı çekmez. Normal doğumda ise kasılmaların başlamasıyla doğum süreci de başlamış olur ve bu süreç doğum sancılarının baş göstermesiyle devam eder. Doğum sancılarının nasıl azaltılabileceği ise merak edilen konular arasında yer alır. Yazımızın devamında doğum sancılarıyla baş etmek için kullanabileceğiniz yöntemlere dair önerilere erişebilirsiniz!

Doğum Sancılarını Azaltmak İçin Kullanabileceğiniz İlaçsız Yöntemler

Doğum sancıları, bebeğinize kavuşmanıza yalnızca saatler kaldığının habercisidir. Anne adayının konforunun sağlanması için doğum sancılarını azaltmak amacıyla kullanılabilecek çeşitli yöntemler bulunur. İlaçsız doğum sancısı azaltma yöntemlerinin en etkililerinden biri ılık bir duş almaktır. Vücudu rahatlatmak ve kasları gevşetmek için su dolu küvette oturmak da kullanılabilecek bir yöntemdir.

Doğumun daha kolay ilerleyebilmesi açısından da olumlu etkilere sahip olan bir diğer doğum sancısı azaltma yöntemi de yürüyüştür. Kısa yürüyüşlerin yanı sıra hamile topu üzerinde hareket etmek, ileri geri sallanmak gibi yöntemler de ağrıyı hafifletmede yardımcı olur. Doğum sancısını daha az hissedeceğiniz pozisyonu keşfedebilmek için sandalyede oturmayı, koltuğa yaslanmayı, yan yatmayı ya da gerinerek uzanmayı denemek de doğru bir yöntem olacaktır.

Sırtınıza yerleştirilecek sıcak ve soğuk kompresler de sancıları hafifletmede etkili olur. Sırtınıza, belinize, kasıklarınıza ve bacaklarınıza yapılacak hafif masajlar da ağrıların azalmasına yardımcıdır. Bu sırada rahatlatıcı aromaterapi ürünlerinin ve uçucu yağların kullanılması da rahatlama sağlayabilir.

Doğum sancılarını azaltmada başarılı yöntemlerden bir diğeri ise nefes egzersizleridir. Zihni boşaltmak, sakinleşmek ve gevşemek için nefes egzersizlerini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yukarıda sıralanan sancı azaltma yöntemleri evde kendi imkanlarınızla gerçekleştirebileceğiniz tekniklerdir. Sancıların artmasıyla birlikte bir sağlık kuruluşuna müracaat ettiğinizde kullanılabilecek çeşitli sancı azaltma yöntemleri de mevcuttur. Sağlık kuruluşları tarafından sağlanan sancı azaltma yöntemleri genellikle ilaçlar vasıtasıyla gerçekleştiriliyor olsa da cilt üzerine yerleştirilen küçük pedler ile kullanılan ve vücudun endorfin hormonu salgılayarak rahatlamasını sağlamak için sinirlere hafif elektrik akımları gönderen tens makinesi de etkili bir sancı azaltma yöntemi olarak sıkça tercih edilmektedir.

Doğum Sancılarını Azaltmak İçin Kullanabileceğiniz İlaçlı Yöntemler

Doğum süreci ilerledikçe doğum sancıları şiddetlenebilir ve bu durumda anne adayını rahatlatmak için çeşitli tıbbi yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemlerin başında hava maskesi kullanımı gelir. Oksijen ve diazot monoksit karışımı hava maskesi yardımıyla anne adayına verilerek ağrıların azaltılması sağlanabilir. Ağrının şiddetlenmesiyle daha etkili yöntemlere geçiş yapılabilir. Kalçadan enjeksiyon yapılması yöntemiyle gerçekleştirilen etkili bir ağrı kesici yöntemi olan petidin enjeksiyonu da doğum sancılarını hafifletmeye yardımcı olan yöntemler arasındadır. Doğumun yaklaşık altı saat içinde gerçekleşmesi bekleniyorsa petidin enjeksiyonu uygulanması önerilmez. Doğum sancılarını azaltmada en etkili olan yöntem halk arasında “prenses doğum” olarak da bilinen epidural anesteziyle doğum yöntemidir. Bu yöntem çerçevesinde bel bölgesindeki omurların arasında bulunan epidural bölgeye anestezi enjekte edilir ve bel altı bölgesi acıya karşı duyarsızlaşır. Yine aynı bölgeye yerleştirilen katater yardımıyla düzenli olarak ağrı kesici alımı da bir epidural yöntemidir. Bu yöntem sayesinde anne adayı bilincini kaybetmeden doğumu yönetebilir ve acı çekmeksizin doğum sürecini takip edebilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.