Çocuklarınızın Korkularının Üstünden Gelmesini Nasıl Sağlarsınız?

Anne ve baba olarak çocuğunuzun özgüven sahibi, mutlu ve başarılı bir yetişkin olmasını istersiniz. Hayatta hep güçlü ve dik durmalarını, tuttuklarını koparmalarını istersiniz. Ancak onları hedeflerine ulaşmaktan alıkoyacak korkularıyla başa çıkmadan bu istekleriniz gerçekleşemez. Çocuğunuzun korkularının üstesinden gelmesi içinse en büyük rol sizlere düşer.

Her korku belli bir amaca hizmet eder. Riskli durumlarda, zarar görebileceği durumlarda insanlar korkulara kapılır. Bu korku insanın gereksiz risk almasını engeller. Çocuklar ise tanımadıkları bir dünyada her şeyden korkabilirler. Ebeveyn olarak yapmanız gereken çocuğunuzun bu yersiz korkuları aşmasını ve cesur olmasını sağlamak. Bunu da nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız içeriğimizi okuyarak keşfedebilirsiniz.

Çocuğunuzun Korkularını Kabul Edin

Çocuklar bu dünyayı bilmezler. Neyin zararlı olup olmadığını algılayamazlar. Bunları sizin yönlendirmeniz ile yaparlar. Bir çocuk karanlıktan korkuyorsa kimse ona karanlığın ona zarar vermeyeceğini öğretmediği içindir. Karanlığın ne olduğu güzelce açıklarsanız ve korkulacak bir şey olmadığını söylerseniz çocuğunuz bunu zamanla aşacaktır. Eğer korkusuyla dalga geçerseniz, saçma bulduğunuzu söylerseniz çocuk daha içine kapanık bir hale gelir. Bu yüzden çocuğunuzun farklı şeylerden korkabileceğini kabul edip, ona göre yol göstermelisiniz.

Başarısızlığın Başarıya Giden Yol Olduğunu Öğretin

Birçok insan başarısız olma korkusundan dolayı yeni şeyler tecrübe etmekten çekinir ve korkarlar. Başarısız olmamak için hiç denemeye bile uğraşmazlar. Bu korkunun temeli çocuklukta yatmaktadır. Çocuğunuza başarısızlığın bir seçenek olduğunu ve başarısızlıklar sonucunda başarıya ulaşabileceğini öğretmelisiniz. Bu sayede çocuğunuz hata yapıp başarısız olsa bile denemeye devam edecektir. Büyüyünce hayatta hiçbir şeyin kendilerini durdurmasına izin vermeyecektir.

Kendi Korkularınızı Çocuğunuza Yansıtmayın

Her insanın korkuları vardır. Genellikle bu korkular istemsizce çocuklara da aktarılır. Çocuklar çevresindekileri görerek ve taklit ederek öğrenirler. Bu yüzden sizin korkularınızı da taklit edeceklerdir. Olabildiğince çok çocuğunuzun yanında korkunuzu gizlemeye çalışın. Aksi takdirde çocuğunuz da aynı korkuya sahip olarak büyüyecektir.

Gerçek Duygularını Açığa Çıkarın

Çocuklar korkularını genellikle farklı olaylardan kazanırlar. Korku genellikle bilmemekten kaynaklanır. Bir çocuk karanlıktan korkuyorsa asıl korktuğu şey karanlık değildir. Karanlığın içinden bir yabancının çıkmasından, canavarın çıkmasından veya kaybolmaktan korkuyordur. Hepsini makul bir şekilde açıklayarak çocuğunuzun karanlıktan korkmasını engelleyebilirsiniz. Çocuğunuzun her korkusunun altında yatan başka bir sebep vardır. Gerçek sebebi bulduğunuz sürece korkularını yenmesini sağlayabilirsiniz.

Daha Önceki Korkularını Nasıl Yendiğini Hatırlatın

Çocuğunuz zaman zaman başka korkular yaşayacaktır. Yeni korkuları aşması gerektiğinde önceki korkularını nasıl aştığını hatırlatabilirsiniz. Çocuklar bu sayede biraz daha cesaret kazanacaktır.

Çocuğunuzu Başkalarıyla Kıyaslamayın

Çocuğunuzu başka çocuklar ile kıyaslayarak “Ama o hiç korkmuyor, senin de korkmaman lazım” dediğiniz anda korkuyu ömrünün sonuna kadar kitlemiş ve özgüvenini de yıkmış olursunuz. Çocuk kendini yetersiz hissettiği için korkusunu aşacak cesareti de bulamaz.

Bazı Korkuların Sağlıklı Olduğunu Unutmayın

Çocuklar genellikle basit şeylerden korksa da hepimizin korkması gereken durumlar vardır. Örneğin yüksek bir binadan düşmek ve timsah dolu bir nehre atlamak gibi. Bu korkular her insanın yaşayacağı rasyonel duygulardır. Çocuğunuz bunlardan korkuyorsa bu gayet sağlıklıdır. Dikkat etmeniz gereken şey yüksek binadan düşme korkusunun direkt olarak yükseklik korkusuna dönüşmemesidir. Aynı şekilde timsah dolu nehir korkusunun da direkt nehir ve yüzme korkusu olmamasıdır.

Korkuları Yenmek İçin Küçük Adımlar Atmasını

Çocuğunuzun tüm korkuyu tek seferde atlatması çok zordur. Bu yüzden küçük küçük adımlar ile başlamanız en doğrusudur. Karanlık korkusu olan bir çocuğu karanlık koridorda tek başına yollamak çözüm oluşturmayacak ve korkusunu daha çok tetikleyecektir. Ancak o koridorda elinden tutarak yürümeniz onu niçin iyi gelecektir.

Yalnız Olmadıklarını Hatırlatın

Çocuğunuz korkularıyla yalnız yüzleşmek zorunda değildir. Onlara bunu hatırlatıp hep yanında olmalısınız. Bu sayede korkularından çok daha hızlı kurtulurlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda korku normal mi?

Korkular gelişimin bir parçasıdır. Bu nedenle çocuklarda sıkça görülür.

Çocuklarda korku ne zaman geçer?

Çocukların korkusu yüzleştiklerinde geçecektir. Kendiliğinden korkularının geçmesini beklerseniz büyük ihtimalle uzun bir süre gerçekleşmeyecektir. Bu yüzden çocuğunuza destek olup korkularını yenmesinde yardımcı olmalısınız.

Aşırı kaygılı bir çocuğun belirgin özellikleri nelerdir?

Aşırı kaygılı çocuklar çok hareketlidirler. Kendilerini koruma kaygısına düşerek saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Birçok korkuya sahiptirler. Geceleri korkularından dolayı kabuslar görebilirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.