Çocuklarınızın Hayvan Sevgisini Kazanmasını Nasıl Sağlarsınız?

Hayvanlar dünyamızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yeri geldiğinde hem dost hem de oyun arkadaşımızdır. Ancak hayvanlara verilen değer gittikçe azalmaktadır. Hayvan şiddeti haberleri artmakta, birçoğu barınaklarda aç ve susuz kalmaktadır. Bunun olmasını engellemek için bütün bir nesle hayvan sevgisinin aşılanması gerekir. Hayvan sevgisi sadece hayvanları kurtarmakla kalmaz, çocuklarımızın kendilerine birer dost edinmelerini sağlar. Siz de çocuklarınıza hayvan sevgisi aşılamak istiyorsanız içeriğimizi okuyarak neler yapabileceğinizi keşfedebilirsiniz.

Hayvanlardan Korkarsanız Belli Etmeyin

Çocuklar taklit ederek öğrenirler. Çocuğunuz sizin bir hayvandan korktuğunuzu görürse kendisi de korkar. Korkması için herhangi bir geçerli sebep olmasına gerek yoktur. Eğer yanınızdan korktuğunuz bir hayvan geçiyorsa korkunuzu belli etmemeli ve aşırı tepki vermemelisiniz. Örneğin bahçede bir salyangoz gördünüz. Siz salyangoza dokunamasanız bile çocuğunuza salyangozun nasıl bir hayvan olduğunu açıklayıp sevmesini isteyebilirsiniz. Sizden pozitif bir geri dönüş aldığında çekinmeden dokunabilir. Bu örnek sadece salyangoz değil, tüm hayvanlar için geçerlidir.

Hayvanları Keşfetmelerini Sağlayın

Çocuklar hayatı yaşayarak keşfederler. Bu yüzden bir hayvanı tanımanın en iyi yolu o hayvanı keşfetmeleridir. Evdeyken çocuğunuza kedilerden bahsedip fotoğrafını gösterebilir, hatta miyavlamasını bile sağlayabilirsiniz. Ancak asıl tecrübeyi sokakta bir kediyi severek elde edecektir. Sokakta gördüğünüz uysal hayvanlarla çocuğunuzun vakit geçirmesini sağlayın. Bu sayede hayvanlar ile gerçek deneyim elde edecek ve dostlukları başlamış olacak.

Hayvanlar Hakkında Sorumluluk Aldırın

Bir hayvanın sorumluluğunu üstlenmek kolay değildir. Hayvanın bakımını sağlamak ve ona dikkat etmek zor bir eylemdir. Bu yüzden hayvan hakkında sorumluluk almak çocuğunuzun sorumluluk duygusu ciddi anlamda geliştirir. Hayvanlar hakkında sorumluluk almak için iki yöntem bulunmaktadır.

Birinci yöntem bir hayvan sahiplenmektir. Evinize alacağınız yavru bir kedi ve köpek çocuğunuza hem arkadaş olacak hem de sorumluluk aldıracaktır.

Diğer yöntem ise sokak hayvanlarıyla ilgilenmektir. Her gün kapınızın önüne bir tas su ve kedi, köpek maması koyabilirsiniz. Bu şekilde sokaktaki hayvanlar beslenir ve çocuğunuz yine bir dost edinmiş olur.

Hayvanları Sevmelerini Sağlayın

Çocuğunuz meraklı olduğu için elbet bir hayvanın yanına gidip sevmek isteyecektir. Çocuğunuz bunu yaptığında “Seni ısırır” “Yanına gitme” şeklinde davranırsanız çocuğunuz hayvandan korkmaya başlayacaktır. Bunun yerine çocuğunuzla birlikte hayvanın yanına gidin ve hayvanın uysal olup olmadığını kontrol edin. Uslu bir hayvansa rahatlıkla sevebilir ve çocuğunuzu da sevmesi için teşvik edebilirsiniz.

Hayvanları Doğru Sevmeyi Öğretin

Çocuğunuzun hayvanı sevmesini sağladığınız. Ancak nasıl seveceğini bilmeyebilir. Yanlışlıkla sert bir hamle yapabilir, vurabilir, kuyruğunu çekebilir ve tüylerini çok sert sıkabilir. Bu yüzden çocuğunuza nazik olması gerektiğini yavaş ve uysal bir şekilde sevmesi gerektiğini öğretmelisiniz. Eğer hayvana sert davranırsa hayvan rahatsız olabilir ve saldırabilir. Bunun olmaması için çocuğunuzu sıkı sıkı tembih etmeniz gerekir.

Hayvan Oyuncakları Alın

Çocuğunuz gerçek bir hayvan sevene kadar oyuncaklarıyla alışırsa çok daha iyi dost olacaklardır. Özellikle hayvanlarla tanıştıktan sonra oyuncaklarını daha çok sevecektir. Oyuncaklar henüz hayvanlarla tanışmamış çocuğunuza hayvanları öğretmek için de etkili bir yoldur.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklar hayvan sevmeli midir?

Çocukların hayvanları tanıması ve hayvan sevgisiyle büyümesi için hayvan sevmeleri gereklidir. Çocuklar dünyayı yaşayarak öğrenir. Bu yüzden hayvanları öğrenmek için de sevmeleri ve etkileşime geçmeleri gerekir.

Çocuklar için hayvan sevmek tehlikeli midir?

Sokakta gördüğünüz ve tanımadığınız bir hayvan tehlikeli olabilir. Ancak genel olarak tanıdığını ve uslu olduğunu bildiğiniz bir hayvanı sevmek tehlikeli değildir. Hayvanlar küçük çocuk görünce davranışlarını değiştirmez. Bu yüzden çocuklarınıza gönül rahatlığı ile hayvan sevdirebilirsiniz.

Evcil hayvanlar ve çocuklar bağ kurar mı?

Evet, hem de en derinden bağlanırlar. Birbirleriyle oyun arkadaşı olurlar. Evcil hayvanlar onların koruyucusu olur. Hatta bakıcılık bile yapabilirler. Evcil hayvanınızı doğru eğittiğinizde çocuğunuzun tam anlamıyla bir dostu olduğunu görebilirsiniz. Örneğin evcil köpeğiniz okuldan gelen çocuğunuzun çantasını ısırıp eve getirebilir ve çocuğun yükünü azaltabilir. Evcil bir kedi ise çocuğunuz ağladığında gidip gözyaşlarını yalayabilir ve sırnaşarak ona duygusal destek olabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.