Çocuğunuz Peltek Konuşuyorsa Ne Yapmalısınız?

Çocukların peltek konuşması size çok tatlı gelebilir. Bir döneme kadar çocukların peltek konuşması normal olsa da ilerleyen yaşlarda geçmesi gerekir. Peltek konuşma birçok farklı faktöre bağlanabilir. Sizin de çocuğunuz peltek konuşuyorsa ve ebeveyni olarak endişeleniyorsanız içeriğimizi okumanızın büyük faydası dokunacaktır.

Pelteklik Nedir?

Çocuklar konuşmayı öğrenirken bir anda tamamen öğrenemezler. Yavaş yavaş, harf harf konuşmayı öğrenirler. Ancak öğrenirken bazı sesleri çıkarmak daha zordur. Özellikle de “b”, “z” ve “r” sesleri çocuklar için çok zordur. Bu sesleri söyleyemeyen çocuklar peltek olarak nitelendirilir. Pelteklik birçok çocukta görülen yaygın bir durumdur ve büyüdükçe geçmektedir. Eğer çocuğunuz ilkokul zamanına geldiğinde hala peltek konuşuyorsa konuşma terapistine gidebilirsiniz.

Çocuğunuzun Peltek Konuşmanın Sebepleri

Peltek konuşmanın birçok sebebi olabilir. Bunlar psikolojik veya fiziksel olabilir. Peltek konuşmanın asıl sebebi dilin doğru pozisyonda olmamasıdır. Çocuklar bunu konuşarak ve deneyerek öğrenir. Her ne kadar geçici bir süreç olsa da bazen bu süreç uzayabilir. Çocuğunuz çok uzun süre peltek konuşmaya devam ederse konuşma terapistine götürebilirsiniz.

Genellikle 6 yaşında dil gelişimi tamamlanır ve çocuklar kolayca kelimeleri söyleyebilir. Eğer 6 yaşından sonra devam eden bir pelteklik ya da yeni oluşan konuşma bozuklukları varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bazen çocuklar peltekliği atlatsa bile ilerleyen zamanlarda yeniden ortaya çıkabilir. Bu genellikle travma sonucu oluşur. Travmalar aile içerisindeki herhangi bir durumdan kaynaklanabilir. Örneğin çocuğun bir kardeşinin olması çocukta kıskançlık hissi yaratabilir. Bu hissi atlatmak ve ilgiyi üstüne çekmek içinse bebek gibi konuşabilir, pelteklik yeniden ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlarda çocuğunuzla konuşarak sorunları çözmelisiniz. Gerekirse profesyonel destek almalısınız.

Peltek konuşmanın en yaygın sebepleri arasında şunlar bulunur:

  • Yaşının küçük olmasından dolayı hala konuşmayı öğrenmesi pelteklik gibi algılanabilir.
  • Emzik kullanımı peltekliğe yol açabilir.
  • Stres ve travma peltekliğe sebep olabilir.
  • Çene yapısının hala gelişmesinden kaynaklı pelteklik olabilir.

Çocuğunuz Peltek İse Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuz hala büyüme çağındaysa çok endişelenmemelisiniz. Zamanla doğru harfleri söylemeyi öğrenecektir. Ayrıca peltek konuşmasını övmeyin. Size çok tatlı ve şirin gelebilir. Ancak çocuğunuzu överseniz bunu bir alışkanlık haline getirebilir. Çocuğunuza örnek olacak şekilde doğru konuşmalısınız. Yanında doğru telaffuzla konuşarak ona kelimelerin ve harflerin doğrusunu öğretebilirsiniz.

Çocuğunuzla asla bebek gibi konuşmamalısınız. Aksi takdirde sadece pelteklik değil, birçok konuşma problemine yol açabilir. Çocuğunuz başkalarının yanındayken peltek konuşunca onu eleştirmemeli ve doğru konuşması için teşvik etmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda peltek konuşma ne zaman düzelir?

Çocuklarda peltek konuşma belirli sesleri söyleyememesinden dolayı kaynaklanır. Bunun en büyük sebebi çocuğun hala gelişme aşamasında olmasıdır. Çocuğunuz büyüdükçe pelteklik azalacaktır. Genellikle 6 yaşından sonra pelteklik kendiliğinden geçmektedir.

Peltek konuşma neyin belirtisi?

Normal şartlarda pelteklik herhangi bir şeyin belirtisi değildir. Çoğu çocukta normal bir şekilde ortaya çıkar ve kendiliğinden geçer. Ancak sonradan gelen şiddetli pelteklikler konuşma bozuklukları ve farklı hastalıkları işaret edebilir. En iyi sonuç için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Pelteklik tedavisi var mı?

Peltekliğin standart bir tedavisi yoktur. Pelteklik türüne ve sebebine göre çok farklı çeşit tedaviler oluşturulabilir. Pelteklik tedavisi için doktorla görüşmelisiniz.

Pelteklik kaç yaşına kadar sürer?

Pelteklik genellikle 6 yaşa kadar sürse de bazen 7 – 8 yaşına kadar da beklenmelidir. Bu yaşlarda hala geçmiyorsa

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.