Beta HCG Nedir?

Hamile olmayı hedefleyen çiftler için sonuç beklemek her zaman heyecana sebep olur. Bu heyecanın sonuçlanmasını da sadece testler sağlar. Yapılan testlerin en etkililerinden biri olan Beta HCG, bu açıdan çok önemlidir. Beta HCG, hamilelik döneminde kanda salgılanan özel bir hormondur. Beta HCG kan tahlili ile test edilir. Hızlı ve kesin sonuçlar verdiği için doktorların en çok önerdiği ve istediği testlerden bir tanesidir. Beta HCG hormonu, sperm ve yumurta döllendikten sonra salgılanmaya başlar. Bu nedenle ilk aylarda bile etkili bir şekilde sonuç verebilir. Bu testin hamileliği anlamanın yanı sıra mol gebelik, dış gebelik ve boş gebelik gibi durumlarla ilgili de bilgi verebilir.

Beta HCG Testi Ne Zaman Yapılabilir?

Beta HCG testi adet döngüsünden birkaç gün sonra yapılır. Döllenme vakti değişse de hamileliğin 4 ve 5. haftalarındaki gebeliği tespit edebilir. Beta HCG hormonu zaman ilerledikçe yok oranlarda katlanarak artmaya başlar. Eğer Beta HCG hormonu yükselmiyorsa veya düzenli değilse sağlıksız gebelik durumuna işaret edebilir.

Beta HCG Takip Tablosu

Aşağıdaki tablodan ortalama Beta HCG değerlerini takip edebilirsiniz.

Haftaya Göre Beta Hcg Değerleri
HaftaDeğer
3. Hafta5 - 130
4. Hafta75 - 2.600
5. Hafta850 - 20.800
6. Hafta4.000 - 100.200
7/12. Hafta11.500 - 289.000
13/16. Hafta18.300 - 137.000
17/24. Hafta1.400 - 53.000
25/40. Hafta940 - 60.000

Beta HCG Hormonu Tespit Yöntemleri

Beta HCG hormonu tespiti kan testi ile yapılabileceği gibi idrar ile de test edilebilir. Genellikle anne adayları hamilelik şüphesinde eczaneden hamilelik testi alırlar. Bu testler de idrardaki Beta HCG oranlarını ölçerler. Beta HCG hormon değerine göre de test pozitif ya da negatif sonuç verir. Daha güvenilir ve detaylı sonuç için Beta HCG kan testi ile kontrol edilmelidir. İdrar ile yapılan testler çok nadir de olsa yanlış sonucu verebilir. Hamileyken olmadığınızı söyleyebilir veya tam tersi şekilde hamile olduğunuzu da söyleyebilir. Bu yüzden kan testi yapılması gerekebilir. Kan ile yapılan Beta HCG testleri size en doğru sonucu verecektir. Beta HCG testi yalnızca hamile olup olmadığınızı anlamanın yanı sıra hormon seviyesi takibi için de kullanılır. Hormon seviyesinin takibi, hamileliğin sağlığını takip etmek için çok önemlidir. Bu yüzden düzenli bir şekilde Beta HCG testi yapılabilir.

Beta HCG Düşüklüğü Nasıl Tespit Edilir, Neler Yapılmalıdır?

Beta HCG hormonu her 2 günde bir, önceki güne göre 2 kat artış gösterir. Bu oran bazen değişir ve çok az artışa sebep olur. Yani hamileliğinizin döneminde sahip olmanız gereken hormon seviyesine sahip olmazsınız. Bu durumun birçok farklı sebebi olabilir. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda doktorunuz size sebeplerini ve ne yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacaktır. Gelin anlatacakları konulardan bahsedelim. İlk önceliğiniz dinlenmek olmalıdır. Stresten uzak durmanız ve bedeniniz rahat olması çok önemlidir. Çok önemli bir sürecin başındasınız, bu yüzden kendinize olabildiğince iyi davranmalısınız. Doktor önerisi ile progesteron hormonu takviyesi kullanabilirsiniz. Bu hormonun görevi rahmin hamilelik için hazır hale gelmesini sağlamaktır. Bu sayede işinizi kolaylaştırabilir. Düzenli bir şekilde Beta HCG hormonu testi yaptırabilirsiniz. Ancak bu testi kontrol için yaptırmalısınız. Eğer endişe ve stres ile bu testi yaptırmayı hedeflerseniz hormon seviyeniz düşük çıkabilir. Bu yüzden lütfen önce rahatlayın. Beta HCG hormon seviyenizin yavaşça yükselmesi durumunda doktorunuz size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Eğer hormon seviyeniz bir önceki ölçümden daha düşük çıkıyorsa hamilelik sürecinin tehlikede olduğuna işaret edebilir. Herhangi bir nedenle bebeğe zarar gelmesi sonucunda bebeğin hayatı riske girebilir. Bu durumda hamilelik olmayacağı için Beta HCG hormonu da azalabilir. Eğer hamilelik sürecinde kanama veya şiddetli ağrı yaşarsanız mutlaka jinekoloğunuzla görüşmeli ve Beta HCG kan testi yaptırmalısınız.

HCG Hormonunun İşlevi

Beta HCG hormonu sadece hamile kadınlarda salgılanır. HCG hormonu, embriyo etrafındaki hücreler tarafından üretilmektedir. HCG progesteron hormonunun salgılanmasını devam ettirerek, embriyonun rahim iç duvarına gömülmesini sağlar.

Gebelik Öncesi Beta HCG Değerleri

Hamilelik başladıktan sonra Beta HCG hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon döllenmeden bir hafta sonra kanda normal seviyelerin üzerine çıkar. Kandaki normal Beta HCG seviyesi “0.1 – 0.001” şeklinde görülür. Kandaki Beta HCG seviyesi 10 üzerine çıktığında gebeliği işaret eder.

Beta HCG Değeri Ne Zaman Yükselir?

Beta HCG hormonu, döllenmeden itibaren 11-12 gün sonra artmaya başlar. Net ve sağlıklı tespit için testin adet döngüsünden en az 2 gün sonra yapması tavsiye edilir.

Beta HCG’nin Düzensiz Artması veya Beta HCG Düşmesi

Beta HCG her iki günde bir mevcut değerinin %60 ila %100 arası artması beklenir. Kalan durumlarda sağlıksız gebelikleri işaret eder. Bu durumlarda doktorunuz ne yapmanız gerektiğini belirtecektir.

Dış Gebelikte Beta HCG

Beta HCG dış gebelik durumlarında düzenli şekilde artmayabilir veya düşüş gösterebilir. Dış gebeliklerin saptanmasında Beta HCG testi önemli rol oynar.

Tüp Bebekte HCG Testi

Tüp bebek yönteminde yumurta dışarıda döllenir ve ardından rahim içine transfer edilir. Bu transferden sonra HCG testi yapılarak tedavinin sonucu gözlenir. Test nakilden 12 gün sonra yapılır. Yapılan düzenli testte hormon sayısı da düzenli olarak artıyorsa hamilesiniz demektir.

İkiz Gebelikte Beta HCG Değeri

Hamile olduğunuzda artan Beta HCG oranları beklediğinizden yukarıdaysa ikiz sahibi olma ihtimaliniz var demektir. Ancak Beta HCG tek başına ikizler var demek için yeterli değildir. İkiz gebeliğin onayı için ultrasondan geçmeniz şarttır.

Kimyasal Gebelik ve Dış Gebelik Nedir?

Sessiz gebelik olarak da bilinen kimyasal gebelik; döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmeden atılmasıdır. Bu durumda gebelik kesesi oluşmadan hamilelik sona erer. Dış gebelikte ise yumurta rahme ulaşmadan bir yere tutunması ve orada gelişmeye çalışmasıdır. Her iki durumda da Beta HCG testi fark edilmesinde ve önlem alınmasında etkilidir.

Beta HCG değerleri nedir?

Beta HCG kadınlarda gebeliğin olup olmadığını anlamamızı sağlayan bir hormondur. Kan testi yapılarak kandaki hormon seviyesi tespit edilir. Bu sayede kadının gebe olup olmadığı anlaşılır.

Beta HCG 2 günde ne kadar artar?

İlk 6 hafta beta HCG değeri iki günde bir ikiye katlanarak hızla yükselir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.