Bebekleri Evdeki Tehlikeli Eşyalardan Korumanın Yolları

Bebeğin hayatınıza girmesiyle beraber pek çok şey değişir. İşiniz, sosyal yaşamınız ve eviniz tamamen bebeğinize göre şekillenir. Bebeğin devamlı vakit geçireceği evde çok büyük değişim yaşanmak zorundadır. Gözünüzden sakındığınız bebeğinizin kazalardan uzak durması için çeşitli önlemler almanız gerekir. Aksi takdirde oluşan ev kazalarında bebeğiniz yaralanabilir. Özellikle bebeğiniz yürümeyi öğrendikten sonra evin her köşesi bebek için ayrı bir tuzak haline gelir. Emeklerken bile takılıp düşen bebeklerimiz evdeki tehlikeli eşyalar karşısında çok yaramazca hareketler sergileyecektir. Her çekmeceyi açıp her deliğe girmeyi deneyecektir. Bu süreçte başına bir şey gelmemesi için önlemler almanız gerekmektedir. Siz de evinizi bebeğinizin güvenliğine uygun hale getirmek istiyorsanız içeriğimizi okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Prizler En Tehlikeli Noktalardır

Prizlerin ne kadar tehlikeli olabileceğini az çok tahmin edebilirsiniz. Ancak bebeğinizin prizlerin başına ne kadar hızlı koşacağını tahmin edemezsiniz. Küçük parmaklarını priz deliklerine sokup içinde ne olduğunu öğrenmeye çalışması muhtemeldir. Ya da eline aldığı herhangi bir nesneyi prize sokmayı deneyebilir. Sokmaya çalıştığı nesne demir de olabilir tahta da. Priz deliklerini kapatarak bu olasılıkları engelleyebilirsiniz. Özel priz kapatıcılarıyla ve bebek kilitleriyle tamamen güvenli ve bebek geçirmez hale getirebilirsiniz.

Çekmece ve Dolap Kapaklarına Karşı Mutlaka Önlem Alın

Bebeklerin atlayıp sallanmayı en çok sevdiği nesnelerden bir tanesi de çekmece ve kapaklardır. Arkasında ne var merakıyla başlayan bu yaramazlıklar içeride ne varsa dışarı düşmeye ve kırılmaya meyillidir. Sakladığınız nesne her ne ise bebeğiniz onu öğrenmek için elinden geleni yapacaktır. Çekmece ve dolaplar için özel bebek kilitleri mevcuttur. Bu kilitleri kullanarak açılmalarını engelleyebilirsiniz. Böylece bebeğiniz tamamen güven altına alınmış olur.

Sivri ve Sert Köşelerle Çarpışmaya Önlem

Bebekler yürümeye başladıklarında herhangi bir yere takılıp bir anda düşebilirler. Düştüğü yer halı oldukça çok canları yanmaz ve oynamaya devam ederler. Ancak çeşitli nesnelere doğru çarparlarsa durum iç açıcı olmayabilir. Özellikle masaların sivri ve sert köşelerine çarpmaları canlarını çok yakabilir veya kanatabilir. Silikon köşe koruyucular ile bu köşeleri kapatıp bebeğinizin yaralanmasını engelleyebilirsiniz. Böylece bebeğiniz evde rahat dolaşır ve siz de rahatlarsınız.

Aniden Çarpan Kapılara Dikkat Edin

Rüzgar aniden kapınızı savurabilir. Savrulan kapı bebeğinize çarpabileceği gibi onu odada kilitli de bırakabilir. Her iki şekilde de bebeğiniz büyük bir tehlike içinde kalabilir. Bunun için silikon kapı stoperleri kullanabilirsiniz. Kapınız stoper sayesinde yerinde sabit kalır ve bebeğiniz güvenle evin içinde dolaşır.

Pencerelere Dikkat Edin

Dış dünyanın varlığını keşfeden bebekler devamlı dışarı bakmak isteyebilir. İçlerindeki merak duygusu onları yaramazlık yapmaya da itecektir. Pencere evin en tehlikeli alanlarındandır. Çünkü bebeğiniz pencerelerden sarkabileceği gibi pencere aniden arkadan kapanabilir ve bebeği itebilir. Bu tür durumlar için pencere kilitleri kullanabilirsiniz. Hem pencere yerinde durur hem de bebeğin sarkmasını engelleyebilirsiniz.

Banyo En Tehlikeli Odalardan Biridir

Evinizde dikkat etmeniz gereken bir diğer oda ise banyodur. Banyoda bulunan temizlik malzemeleri ve kimyasallar bebek için çok tehlikelidir. Bu tarz ürünleri mutlaka bebeğinizden uzak ve ulaşamayacağı yerlere koymalısınız. Dolap kapakları için kilitlerden zaten bahsettik. Ancak bebeğiniz yeterince yaramazsa klozet kapağı için de kilit kullanabilirsiniz. Ayrıca her daim banyonun kapısını kapalı tutmanız da işinize yarayacaktır.

Mobilyaları Sabitleyin

Bebeğiniz yürümeye başladığı dönemde mobilyalara tutunarak yürüyecek ve tırmanmaya çalışacaktır. Mobilyalarınız yerde kayıyorsa bebekle birlikte kayması hiç hoş sonuçlar yaratmayacaktır. Mobilyalarınızı sabitleyerek bebeğinizi güvene alın.

Saksılara ve Bitkilere Dikkat Et

Bitkiler evinizi güzelce süslese de bazen çok tehlikeli olabilir. Bebeğiniz tutup saksıları çekebilir ve düşürebilir. Ağzına toprak atabilir veya bitkiyi dişleyebilir. Her halükarda bebeğiniz yaramazlığı hedefleyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bebek için evdeki en tehlikeli oda hangisidir?

Önlem alınmadıkça her oda bebek için tehlikelidir. Her birinin kendine ait gizli tehlikeleri vardır. Bu yüzden en tehlikeli odayı halledeyim kalanına bir şey olmaz şeklinde düşünmeyin ve her oda için önleminizi alın.

Bebek Güvenliği İçin Eve Hangi Eşyalar Alınmalıdır?

Bebeğinizin güvenliği için eve dolap ve kapı kilitleri, silikon köşeler ve stoperler almanız gerekir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.