Bebek Beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ebeveyn bebeğinin güvenli ve konforlu bir biçimde uykuya dalmasını ister. Bunun için de sağlam ve rahat bir beşiğe gereksinim duyulur. Bebek odasının vazgeçilmez eşyası olan bebek beşikleri, bebeğinizin sağlıklı ve güvenli bir biçimde uyuyabileceği ortam olduğu için seçimine dikkat edilmelidir. Bebeğinize uygun olmayan bir beşik satın aldığınızda, bebeğiniz rahat uyuyamadığı gibi düşme, sıkışma gibi problemler de yaşanabilir. 

Bu problemlerin oluşmaması için bebeğinizin güvenliğini riske atmayacak özelliklere sahip, doğru materyallerden üretilmiş, kullanışlı ve rahat bir beşik tercih etmeniz gerekir. Bu sebeple bu yazımızda sizin için bebek beşiği alırken dikkat etmeniz gereken birkaç unsuru bir araya getirdik. 

  • Beşiklerde parmaklıkların arası 6 cm’den fazla, yani bebeğin başını sıkıştırabileceği genişlikte olmamasına dikkat edilmelidir. 
  • Beşiklerin yapımında insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyen kurşun ham maddesinin bulunmaması gerekmektedir. 
  • Bebek beşiği tercih ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise beşiğin ayarlanabilir özelliğinin olmasıdır. Bu sayede bebeğiniz oturmaya başladığı andan itibaren yatağın seviyesini indirerek, kenarlara yaslandığında düşmeyeceği ve tırmanamayacağı kadar derin bir konuma rahatlıkla ayarlanabilir.
  • Eğer beşiğin üst kısmında dönence şeklinde oyuncak varsa bebek beşik içindeyken buna uzanamayacağı kadar yüksek bir konumda olmalıdır. Ayrıca bebekler oturmaya ve oyuncağa uzanmaya başladıkları dönemden itibaren dönenceler mutlaka sökülmelidir. 
  • Bebek beşikleri tercih edilirken göz önüne alınması gereken bir diğer özellik, bebeğinizin yatakla karyola arasına kayıp sıkışmaması için yatağın beşiğe düzgün şekilde oturması ve arada hiç boşluk kalmaması gerekmektedir. Eğer yatağın etrafına üç veya daha çok parmak girebiliyorsa bu yatak beşik için uygun değildir. 
  • Bebek beşiği satın alırken tercihinizi ahşap olanlardan yana kullanacaksanız üzerinde kıymık ya da çatlak olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Bebek Beşiği Nasıl Seçilir? 

Bebek beşiği nasıl tercih edilir sorusu her anne adayının özellikle de ilk çocuğunu kucağına alacak olanların aklında bir soru işaretidir. Beşik seçiminde ilk önce can güvenliğine dikkat edilmesi gerekir. Beşik tercih ederken bu sebeple ilk olarak güvenliğin iyi düşünüldüğü ve tasarlandığı bir beşiğin satın alınması gerekir. Günümüzde her tarza, her zevke uygun renk ve model bebek beşiği çeşitleri bulunmaktadır. 

Bebeğiniz İçin Park Yatakları Tercih Ederek Onlara Oyun Alanı Yaratabilirsiniz 

Bebeğiniz için beşik modeli karyola yerine çok amaçlı park yatakları da satın alabilirsiniz. Genellikle kumaştan üretilen bu yataklar hem oyun oynama hem de yatak olarak kullanılabilme özelliğine sahiptir.

 

Taşınması oldukça basit olduğundan evinizde istediğiniz odaya rahatça götürebilirsiniz. Çoğunlukla park kısmı alt tarafta, yatak kısmı ise üst tarafta bulunmaktadır. Altı aylık sürece kadar yatağı üst kısımda kullanmanız daha uygun olacaktır. Fakat altı aydan sonraki dönemde yatağı alt kısma alarak çocuğunuz için yatak ve oyun alanı oluşturmanız mümkün hale gelmektedir. 3 yaşa kadar kullanımı uygun olan bu yataklar çocuklarınız için eğlenceli olduğu kadar güvenli bir uyku ortamı da yaratmaktadır. 

Büyüyen Beşikleri Uzun Dönem Kullanabilirsiniz 

Büyüyen beşik çeşitleri boyutu belirli bir ölçüde genişleyebilen beşiklerdir. Bu beşiklerin en büyük özelliği; sadece bebeklik döneminde değil aynı zamanda çocukluk döneminde de kullanılmaya gayet elverişli olmasıdır. Boyutu rahatlıkla büyüyebildiği için çocuk yatağı boyutuna getirilmesi de oldukça kolaydır. Ayrıca çekmeceli olan çeşitlerinde çekmeceler dolaptan çıkarılıp tek kişilik bir yatak haline de dönüştürülebilir. 

Sık Sorulan Sorular 

Hangi Malzemeden Üretilen Bebek Beşikleri Tercih Edilmelidir? 

Beşiklerin bebeğinizin sağlığını riske atacak ham maddeden üretilmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle beşik tercihinizde beşiğin yapımında kurşun gibi zararlı bir malzeme kullanılmamış olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca bebeğinizin sağlığı açısından keskin ve sivri detaylı karyolaları tercih etmemelisiniz. 

Yeni Doğan Bebek İçin Nasıl Beşik Satın Alınmalıdır? 

Bebeğinizin yatağı, beşiğin kenarlarına kazara sıkışıp zarar görmeyeceği biçimde çerçeveye tam olacak bir biçimde yapılmış olması gerekir. Beşiğin kenarları,  fileli yan duvarlara ya da bebeğinin yüzünü yasladığı zaman onu koruyabilecek ahşap çıtalara sahip olabilecek şekilde güvenilir bir yapıya sahip olmalıdır. Ahşap çıtaların aralığının da bebeğin kafası sıkışmayacağı ölçüde optimum ölçüde olması gerekir. 

Bebeğiniz İçin En Doğru Bebek Karyolası Nasıl Olmalıdır? 

Bebek karyolası tercihi bebeğinizin sağlığı ve uyku düzeni için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bebeğinizin rahat bir uykuya dalması için doğru boyutlara sahip bir karyola seçmelisiniz. Bebeğinizin rahat hareket etmesi için ne çok büyük ne de çok küçük olmayan bir bebek karyolası tercih etmelisiniz. Bebek karyolası tercih ederken önemli bir diğer faktör doğal malzemelerden üretilmiş olmasıdır. Bebek karyolası alırken plastik ve kimyasal boyalar kullanılmış ürünlerin yerine, ahşap veya doğal malzemelerden üretilmiş olanları  tercih etmeniz gerekir. Bebeğinizin rahatlığı için yatak seçiminizi esnek ve çok yumuşak olmayan, vücut uyumu açısından düz ama sert olmayan bir yataktan yana yapmalısınız. Bebek beşiğinin üretiminde herhangi bir kanserojen madde içermeyen ürünler tercih etmelisiniz. Ayrıca bebeğinizin yatağının içerisinde fazla yastık ve oyuncak bulundurmayarak rahat hareket alanı oluşturmanız gerekir. 

Yeni Doğan Bebek İçin Nasıl Yatak Alınmalıdır? 

Yeni doğan bebekler için 60×120 cm ebatlarındaki bir yatak yeterli olurken 6+ aylık bebekler için en iyi seçenekler arasında 80×130 cm boyutlarında olan yataklar tercih edilmelidir. Bebek odanız yeterince geniş ise ve bebeğinizle birlikte uyumak istiyorsanız 100×200, 120×200 boyutlarındaki yataklar sizin için daha elverişli olacaktır. 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.