Bebeğinizi Koronavirüsten Korumanın Yolları

Koronavirüsün küresel çapta yayılmasıyla birlikte sevdikleriniz ve çocuklarınız bir anda riske girdi. En ufak şeyden kapabileceğiniz koronavirüse karşı dikkatli olmazsanız sizin ve sevdiklerinizin canı yanabilir. Özellikle hassas bebeklerinizin sağlığına ekstradan dikkat etmeniz gerekir. Sizin de koronavirüs ve çocuklarınızın sağlığına dair merak ettikleriniz varsa içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Koronavirüs Bebeklere Bulaşır mı?

Koronavirüs her yaş grubunda görülebilen bir hastalık türüdür. Genellikle 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişileri etkiliyor. Ancak hal böyle olsa da gençler de bu hastalıktan etkilenmektedir. Bu yüzden çocuklarıma bir şey olmaz deyip hastalığı önemsememezlik yapmayın.

Bebeklerde Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Mevcut vakalara göre bebekler ve çocuklar diğer yaş gruplarına göre hastalığı daha hafif geçiriyor ancak hala risk bulunmakta. Koronavirüs ile temastan itibaren en geç 14 gün içinde;

 • Ateş
 • Öksürük
 • Solunum güçlüğü
 • Yüzde ve vücutta renk solması
 • Tat ve koku kaybı
 • Belirtileri görülebilir. Bu belirtiler ortaya çıktığı en yakın sağlık kuruluşuna gidip test olmalısınız.

Bebeklere Korona Nasıl Bulaşır?

 • Covid-19 üst solunum yolu hastalıkları ile aynı yollarla bulaşabilir.
 • Temas ile geçebilir.
 • Öksürme ve hapşırma yoluyla geçebilir.
 • Hastaların dokunduğu yüzeylere temas ederek geçebilir.
 • Kaplı ortamda nefes alıp vererek geçebilir.

Bebekleri ve Çocukları Koronavirüsten Korumanın Yolları Nelerdir?

Coronavirüs ailenizi ve çocuklarınızı her saniye tehdit ediyor. Bebeğinizi ve ailenizi korumak içinse dikkat etmeniz gereken iki konu vardır. Birincisi hijyen, ikincisi ise sosyal mesafedir.

Sosyal mesafe son dönemde hayatımızda yaygınlaşan bir terim olup diğer insanlarla aramıza mesafe koymamızı belirtir. En az 2 metre mesafe bırakmak, otobüslerde aralarda boş koltuk bırakmak gibi sosyal mesafe kurallarına uyarak koronavirüse yakalanma riskinizi düşürürsünüz. Mesafenin 2 metre olmasının sebebi öksürme ve hapşırmada 2 metrenin en az efektif olduğu mesafe olmasıdır.

 • Hijyen konusunda ise standart temizliğin yanında koronavirüse özel hijyen kurallarını uygulamanız gerekir.
 • Emekleme dönemindeki bebekler ellerini her yere sürerler. Bu yüzden sık sık ellerini yıkamanızda fayda var.
 • Diş çıkarma döneminde bebeğinizin oyuncağını sık sık temizlemelisiniz.
 • Bebeğinizin ve ailenizin dışarıdan olabildiğince az insanla temasını sağlayın.
 • Zorunda kalmadıkça alışverişinizi online yapabilirsiniz.
 • Dışarıya çıktığınızda maske takmayı ihmal etmeyin.
 • Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler yedirin.

Corona virüs anne karnındaki bebeği etkiler mi?

Koronavirüsten etkilenen bazı hamile kadınların erken doğum yaptığı görülmüştür. Ancak erken doğumun birçok nedeni vardır. Bu yüzden Corona virüsün doğrudan erken doğuma yol açtığı kesin değildir. Ortada net bir kanıt olmasa da henüz keşfedilmemiş gizli bir bağ bulunabilir. Ayrıca koronavirüsün düşük ihtimali ile de bilinen bir bağı ya da destekleyici kanıtı yoktur.

Araştırmalara göre doğumdan hemen sonra anneden bebeğe koronavirüs geçebilmektedir. Ancak bu olayın görüldüğü vakalarda bebekler sağlıklı bir şekilde atlatmıştır. Doğumdan sonra coronavirüs gelişen bebekler sağlığı yerinde bir şekilde hastalığı atlatmıştır. Sonuç olarak henüz koronavirüsün hamile karnındaki bebeği etkilediği bir durum görülmemiştir.

Corona virüs doğum için riskli midir?

Hamilelik ve doğum her zaman stresli ve yorucu bir dönemdir. Her bölüm gibi kadın doğum da pandemi şartlarından etkilenmektedir. Hizmetlerin güvenli bir şekilde yönetilmesi ve aynı şekilde personellerin ihtiyaç duyulan sağlık hizmetini sağlaması için devamlı çalışılmaktadır.

Doğum hakkında en iyi planlama doğum uzmanıyla birlikte yapılmalıdır. Corona virüs doğum tarihi ile ilgili çok fazla şeyi değiştirmemektedir. Normal ve sezaryen doğumun da virüsü yönetmek adına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Suda doğum seçeneği için annenin virüs kapmamış olması veya şüpheli olmaması gerekir. Suya dağılacak olan virüs bebeğe geçebilir veya su içinde doğuma yardım edecek olan tıbbi ekibe bulaşabilir.

Pandemi önlemleri doğrultusunda tıbbi ekip özel koruyucu giysilerini giyerek doğum ameliyatına eşlik eder. Kalan durumlarda doğum aynı seyirle devam eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Corona virüsten korunma yolları nelerdir?

Koronavirüsten korunmanın en iyi yolu hiç temasa geçmemektir. Çevrenizdeki insanlardan olabildiğince uzak durmalı ve sık sık ellerinizi yıkamalısınız. Maske takmalısınız.

Corona virüs hamileleri nasıl etkiler?

Güncel verilere göre hamile kadınlar koronavirüsten normalden daha fazla etkilenmezler. Hamile kadınlar da diğer kadınlar gibi aynı şikayetlere sahip olarak atlatmaktadır. Koronavirüsün henüz gebeler üzerinde komplikasyon oluşturacak ağır etkileri bulunmamaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.