Anne Sütünü Arttırmak İçin İpuçları

Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmek gibi bir işlevi de bulunan ve bebeklerin en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacını gideren emzirme; özellikle ilk altı ay bebek gelişimi üzerinde oldukça önemli etkilere sahiptir. Bunun sebebi anne sütünün içeriğindeki yararlı bileşenlerdir. Annelerin hamilelik sürecinde yaşadığı en büyük endişelerden biri “ya sütüm gelmezse” düşüncesidir. Bu endişeden arınmak ve bebeğinizi dilediğiniz kadar emzirebilmek için sütünüzü artıracak çeşitli yöntemler bulunur. Sütünüzün gelmemesi bir eksiklik olmadığı gibi bebeğinizi emziremiyor olmak ayıplanacak bir durum değildir. Her anne adayının fizyolojisi ve annelik süreci birbirinden farklı ilerler. Eğer bebeğinizi emzirmek istiyorsanız ve sütünüzü artırmak için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızın devamında anne sütünü artıracak ipuçlarını edinebilirsiniz!

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün önemi hem anne hem de bebek için oldukça büyüktür. Anne sütü içeriğindeki protein, yağ, vitamin ve mineral kompleksleri sayesinde özellikle ilk altı ay boyunca bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besin ögelerini sağlamak için eşsiz bir üründür. Özellikle doğumdan sonra gelen ve “kolostrum” olarak da adlandırılan koyu kıvamlı ve sarı renkli süt; bebeklerin ilk aşısı olarak da nitelendirilebilir. Bu süt, bebeğinizi gelişebilecek hastalıklardan ve sarılık riskinden korur. Anne sütü, bebeğinizin beyin gelişimi için oldukça önemlidir. İçeriğindeki enzimler sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlardan ve alerjilerden korur, bebeğinizin ağzını temizler ve hastalık yayılımını azaltır. Anne sütü, bebeğinizin organlarının düzgün işlev gösterebilmesi için de oldukça önemlidir. Özellikle böbrek gelişimi konusunda anne sütünün önemi yadsınamaz bir gerçektir. Bebeğinizin bağırsak florasının korunması ve gaz problemlerinin en aza indirilmesi için de anne sütü oldukça önemlidir.

Anne Sütünü Arttırmak İçin Beslenme Düzeni

Anne sütünü artırmak için beslenme önerileri anne adayları tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alır. Anne sütünü artırmak için annelerin beslenme düzenlerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle kahvaltı, anneler için oldukça önemli bir öğündür. Protein açısından zengin süt, yumurta, peynir gibi gıdaların bulunduğu bir kahvaltı öğünü tüketmeniz önerilir. Aynı zamanda yulaf ezmesi ve kuru meyveler de anne sütünü artıran besinler arasında yer alır. Anne adaylarının ara öğün tüketmesi de önerilir. Ara öğünlerde fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişlerin ve kuru kayısı, kuru incir gibi kuru meyvelerin ya da taze mevsim meyvelerinin tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda yoğurt da anne adayları için önemli protein kaynaklarından biridir ve ara öğün olarak mevsim meyveleriyle ya da süt üretiminde önemli olan beta karoten maddesini içeren balkabağı, havuç gibi ürünlerle tüketilebilir. Hurma da anne sütünü artırmaya yardımcı besinler arasında yer alır. Ara öğün olarak günde birkaç adet hurma tüketilmesi, annenin hazımsızlık problemlerini çözmeye yardımcı olurken süt üretimini de destekler. Öğlen ve akşam yemeklerinde protein ve vitamin bakımından zengin olan kuru bakliyatların tüketilmesi önerilir. Et ürünlerinin ve balık çeşitlerinin tüketilmesi de annelerin süt miktarını artırmaya yardımcı olan yöntemler arasında yer alır. Yemeklerin yanında has zeytinyağıyla lezzetlendirilmiş mevsim sebzelerinden oluşan bir salata tüketmek annelerin hazmını kolaylaştırırken aynı zamanda süt üretimini de desteklemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kefir de anne sütü üretimini teşvik eden besinler arasında yer alır.

Anne Sütünü Arttırmak İçin Aktiviteler

Özellikle yeni doğan döneminde bebekler için anne sütü oldukça önemlidir. Anne sütü üretiminin desteklenmesi ve süt kalitesinin artması için annenin gerçekleştirebileceği çeşitli aktiviteler bulunur. Bunlardan en önemlisi yeterli şekilde dinlenebilmektir. Hamileliğin ilk aylarında bebeğinizle yaşamaya alışmak ve bir uyku düzeni oturtmak zor olabilir. Bu durum annenin üzerinde stres yaratabilir. Stres, anne sütü üretiminin azalmasına sebep olan en büyük etkenler arasında yer alır. Annenin düzenli ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmasının yanı sıra gerekli miktarda dinlenebilmesi de süt üretimi için oldukça önemlidir.

Süt kanallarını harekete geçirmek için göğüslere yapılabilecek çeşitli masaj hareketleri bulunur. Göğsünüzü rahatlatmak ve süt bezlerinde çalışmayı artırmak için uzmanların önerileri doğrultusunda göğsünüze, göğüs uçlarınıza ve göğüs çevrenize hafif masajlar uygulayabilirsiniz.

Süt üretimini destekleyen unsurlardan bir diğeri de bol bol emzirmektir. Sütünüz az geliyor olsa dahi bebeğinizi emzirmekten çekinmemeniz önerilir. Bu sayede bebeğinizle kurduğunuz duygusal bağ gelişeceği gibi süt bezleri de uyarılır ve süt üretimi hızlanır. Aynı zamanda bebeğinizi her iki göğsünüzden de emzirmeniz hem göğüs doluluğunuzu dengeleyerek sizi rahatlatır hem de her iki göğüste de bulunan süt bezlerinin harekete geçmesine yardımcı olur.

Anne Sütünü Arttıran Takviyeler

Anne sütünü artıran takviye gıdalar anne adaylarının aklında soru işareti oluşturan konulardan biridir. Süt üretiminin artması için en temel takviye sudur. Anne adaylarının gün içinde bol bol su tüketmesi, bitki ve meyve çayları içmesi önerilir. Özellikle rezene çayı anne adaylarının hazımsızlık problemlerinde olumlu etki gösterdiği gibi süt üretimini de destekler. Zencefil, papatya, amber, ısırgan otu ve mine çiçeği çayları da süt üretimini olumlu ölçüde destekler.

Anne sütünü artırmak için kullanabileceğiniz takviyelerden bir diğeri ise zeytinyağı, keten tohumu yağı ve susam yağı gibi besleyicilik açısından da yüksek olan doğal yağları tüketmektir. Bu ürünler süt üretiminizi destekleyeceği gibi sütünüzün kalitesini artırmaya da yardımcı olur.

Tahin ve çörekotu da anne sütü üretimini olumlu yönde etkileyen en temel takviyeler arasında yer alır. Günde iki çorba kaşığı kadar tahin tüketmek ve ara öğünlerinizde çörekotundan da faydalanmak; süt üretiminizi artırmaya yardımcı olur.

Özellikle son dönemde yaygın şekilde kullanılan anneler için alkolsüz malt içecek çeşitleri de anne sütünü artırmaya yardımcı olan takviyeler arasında yer alır. B vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan alkolsüz malt içecekleri, annenin sağlığı açısından yararlı olduğu gibi süt üretimini desteklemeye de yardımcı olur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.