Bebeğinize Evi Güvenli Kılacak Eşyalar

Bebeğinizin içindeki merak dünyayı keşfetmesini sağlar. Dünyayı keşfetmeye ise yaşadığı evden başlar. Her kokunun, sesin peşinden ilerler ve ilgisini çeken her şeyi inceler. Çekmeceleri açıp karıştırır, oyuncakları dağıtır, dolaplara tırmanır ve koşturur. Bebeğinizin yapacağı birçok yaramazlıkta başına birçok kaza gelebilir. Bu kazalardan korumak için ne kadar dikkat etseniz de kaşla göz arasında yine yaramazlık yapmaya devam edecektir. Siz de bebeğinizi evin tehlikelerinden korumak istiyorsanız içeriğimiz okuyabilir ve evinizi bebekler için güvenli hale getirebilirsiniz.

Bebek Telsizleri

Bebek güvenlik ürünleri arasında en çok tercih edilen ve gerekli görülen ürün bebek telsizidir. Özellikle geniş evlerde çok etkilidir. Bebeğiniz yan odada bile olsa bebek telsizi her an haberdar olmanızı sağlamaktadır. Bebek telsizleri genellikle çift olarak gelirler. Biri bebeğinizin bulunduğu odada dururken diğerini yanınızda taşırsınız.

Bebek telsizleri en ufak detayı bile aktarırlar. Bu sayede uyanıp uyanmadığını sanki yanındaymışçasına anlayabilirsiniz. Ses aktarımını çift yönlü olan modellerde bebeğinizin yanına gidene kara onunla konuşup rahatlatabilirsiniz. Böylece bebeğiniz siz daha odaya varmadan ağlamayı bırakabilir.

Telsizlerin menzilleri 100 metreden 1000 metreye kadar değişmektedir. İhtiyacınıza göre bir telsizi kesinlikle bulabilirsiniz. Şarjlı ve pilli modelleri vardır. Dilediğiniz şekilde tercih yapabilirsiniz. Bazı telsizlerin kameralı modelleri bulunmaktadır. Bu sayede sadece duymaz aynı zamanda izleyebilirsiniz de.

Ev Kameraları

Bebek olan evler için en temel bebek güvenlik ürünlerinden bir tanesidir. Evin çeşitli yerlerine yerleştirilmiş minik kameralardan telefonunuza görüntü ve ses aktarabilirsiniz. Evinizde bebeğiniz bakıcı ile kalıyorsa bakıcıyı izlemek ve bebeğinizin durumunu kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Bebek Güvenlik Kapısı

Bebeğinizin kendine ait alanını olması gerekir. Bu alanın sınırlarını da bebek güvenlik kapıları ile belirleyebilirsiniz. Bebekler için tasarlanmış oyun kapıları bebeklerin geçmesine izin vermez ve kendi alanları içinde uslu uslu oynamalarını sağlar. Bebek güvenlik kapıları aynı zamanda merdiven güvenliği için de kullanılabilir.

Boyları ve genişliği genellikle ayarlanabilir şekilde gelmektedir. Böylece koridor ve merdiveninize göre ayarlayabilirsiniz. Plastik, ahşap ve kumaş kaplı modeller mevcuttur. Böylece evinize her şekilde uydurabilirsiniz.

Pencere Çiti

Evlerin şüphesiz en tehlikeli yerlerinden birisi pencereleridir. Bebeğinizi pencerede korumak için güvenlik kilidi takabilirsiniz. Ancak pencere her zaman kapalı kalmayacaktır. Açık olduğu zamanlarda pencere çiti kullanabilirsiniz. Koruyu çitler bebeğinizin dışarı çıkmasını ve pencereden sarkmasını engeller.

Kenar ve Köşe Koruyucular

Evin içinde daima koşan yaramaz bebeklerin durmaya niyeti yoktur. Hele koşarken önlerine bakmak ve dikkatli olmak akıllarından bile geçmez. Bu yüzden sert ve sivri köşe koruyucu silikon kaplar çok önemlidir. Bebeğinizin yaralanmasını engellemek için silikon kenar ve köşe koruyucular kullanabilirsiniz. Böylece bebeğiniz ev içinde koşarken daha rahat olabilirsiniz.

Dolap Kapağı ve Çekmece Kilitleri

Bebeklerin keşif duygusu evin her yerinin altının üstüne gelmesini sağlar. Dolap ve çekmeceler sırayla açılıp kapanır. İçinde yer alan her ne varsa artık bebeğinizin oyuncağıdır. Bebeğinizi çekmecelerdeki gizli tehlikelerden korumanın yolu ise kilitlerden geçer.

Her eşyayı bebeğinizin ulaşamayacağı raflara koyamazsınız. Kesinlikle ulaşmaması gereken eşyaları da kilitlerle engelleyebilirsiniz.

Bebek Priz Koruyucular

Bebeklerin her şeyi keşfetme duygusu prizdeki ufak deliklerin içinde ne olduğunu öğrenmeyi de sağlar. İçinde olan biteni görmek için bebekler parmaklarını sokmayı deneyebilirler. Bazen de çeşitli nesneleri prizlere sokmayı denerler. Her halükarda yaptıkları işler çok tehlikelidir. Bebeklerinizi elektriğin tehlikeli alanlarından korumak için priz koruyucu kullanmanız işinize yarayacaktır.

Priz koruyucular ebeveyn tarafından kullanılmak için pratiktir. Bebeklerinse açmak için 7 – 8 yaşına gelmesi gerekir. O yaşlarda zaten prizin tehlikeli olduğunu öğrenmiş olurlar.

Bebek Kapı Stoperi

Kapılar evin en tehlikeli yerleridir. Bebekler yürümeye başladıktan hemen sonra evin içinde kapıları umursamadan dolaşırlar. Bizim için yavaşça kapanan bir kapı onlar için çok hızlı olabilir. Kapının çarpmasıyla beraber canları yanabilir ve sorun yaşayabilirler. Kapanan kapı kendilerine vurabilir, parmaklarını sıkıştırabilir, sadece sesleri bile bebeklerin korkup dikkatinin dağılmasına sebep olabilir.

Silikon kapı stoperleri bebekler için kurtarıcı sayılır. Silikon olması sayesinde yumuşaktır, ayağınızı çarpsanız bile acıtmaz. Kapının oynamasına hiç izin vermez. Bebekli bir ev için önemli bir alettir.

Körüklü Parmak Koruyucu

Kapıların parmakları sıkıştırması çok tehlikeli bir eylemdir. Parmaklar kapının ağzına sıkışabileceği gibi menteşe tarafından da sıkışabilir. Menteşe kısmını korumak için körüklü parmak koruyucu kullanmanız en ideal çözümdür. Menteşenin etrafında güzel bir bariyer oluşturan körüklü parmak koruyucu bebeğinizin parmaklarının içeri girmesine izin vermez. Böylece bebeğini daha çok güvende olur.

Banyo Musluğu Kapağı

Bebeğinizin banyoda eğlenerek oynaması her zaman işlerin yolunda gideceği anlamına gelmez. Bazen bir oyuncağını almak için ileriye eğilip dengesini kaybedebilir ve düşebilir. Bu sırada muslukla çarpışabilir. Bunun için banyo musluğunu koruma altına alan silikon veya plastik banyo musluğu koruyucular bebeğinizin güvenliği için önemli bir alettir. Üstelik hayvan şekilli olan versiyonlarıyla çocuğunuz için hoş bir görüntü de sunar.

Ocak / Fırın Düğme Koruyucuları

Bebekler için evdeki bir diğer tehlikeli alet ocaklardır. Ocakları tehlikeli yapan şey ise gazdır. Fişini çekseniz bile düğmesi çevrilerek gaz salabilir. Bu da bebeğinizin zarar görmesi için yeterlidir. Bebeğinizi mutfağa almasanız bile bir anlık dalgınlığınızla bebeğiniz hemen içeri girip oynamaya başlayabilir. Sadece ocaklar değil, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi de aynı soruna davetiye çıkarabilir.

Özel düğme koruyucular ile bebeğinizin ulaşamayacağı ama sizin pratik şekilde kullanabileceğiniz bir durum yaratabilirsiniz. Hem bebeğiniz güven altında olur hem de içiniz rahat olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Bebek Güvenlik Eşyaları Gerekli midir?

Bebekleri gözümüzün önünden bir saniye bile ayırırsak bir yaramazlık yapabilirler. Olacak kazaları önlemek içinse bebek güvenlik eşyaları en etkili çözümdür. Birçok bebek güvenlik eşyası bebeklerin sağlığı için gereklidir.

Bebeklere Dikkat Etmeleri Gerektiği Nasıl Öğretilir?

Bebeklere evde tehlikeli çok nesne vardır. Bu nesnelerin neden tehlikeli olduğunu anlayamayan küçük bebekler için bebek güvenlik eşyaları kullanmalısınız. Bebeğiniz büyüdükçe farklı nesneleri neden tehlikeli olduğunu ve canlarını nasıl yakacağını öğretebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.