Anne Adayları Sonbaharda Dikkatli Olun

Sonbahar en rahat mevsimlerden birisi olsa da ani geçişler ve ısı değişimleriyle beraber yanında risk de getirmektedir. Hastalığın en çok yayıldığı mevsim olan sonbahar mevsiminde anne adayları özellikle dikkatli olmalıdır. Sonbaharda dikkat etmeyen annelerin hastalıkları aynı şekilde kış mevsiminde de devam edecektir. Siz de bir anne adayı olarak sonbahar aylarında ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz içeriğimizi okuyarak bilgilenebilirsiniz

Hastalıklara Karşı Dikkat Edin

Çeşitli gribal enfeksiyonların en çok yayıldığı dönem olan sonbaharda kalabalıktan ve hasta kişilerden uzak durmalısınız. Özellikle mikropların hava yoluyla kolayca bulaşabildiğini unutmamalısınız. Maske takabilir ve yanınızda devamlı dezenfektan taşıyabilirsiniz.

Aşı Olmayı Unutmayın

İnfluenza aşıları anneler için büyük önem taşımaktadır. Annenin yakalanacağı bir hastalık hem kendisini hem de bebeğini kötü şekilde etkileyebilmektedir. Bu yüzden hamilelikte aşı olmanın önemi büyüktür. İnfluenza ve grip aşıları inaktif aşılardır. Yani bebeğe zarar vermeden rahatça aşı olabilirsiniz.

Giyiminize Dikkat Edin

Yazdan çıkmış olmanın verdiği heyecan ile hala hafif kıyafetler giymek isteyebilirsiniz. Ancak sonbaharın aniden esen rüzgarları sizi hiç beklemediğiniz anlarda yakalayıp hasta edebilir. Bu yüzden havaların soğumasını beklemeden kıyafet hazırlığını yapmanız gerekir.

Sağlıklı Beslenin

Hastalığın en kolay kendini gösterme yöntemi sağlıksız beslenmedir. Vitamin ve mineral eksikliği bağışıklık sisteminizin doğru çalışmamasına, yani mikropların vücudunuzu ele geçirmesine sebep olabilir. Sonbahar döneminde bolca sebze ve meyve yiyerek ihtiyacınız olan vitaminleri kazanmaya çalışın. Üstelik bol su içerek dehidrasyondan uzak durun.

Sakin Yürüyüşler Yapın

Yürüyüş yapmak her anne adayı için sağlıklıdır. Bedenin enerji kazanmasını ve ağrıların hafiflemesini sağlar. Ancak aşırı kaçılmadan yapılması gerekir. Özellikle sonbaharın serin havası ve doğa manzarasıyla çok güzel yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.