Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni bebek sahibi anne ve babaların aklında birçok soru dolaşır. Bebeklerine en iyi ilgiyi ve bakımı sağlamak için ellerinden geleni yaparlar. Bebeklerin aşırı hassas olması da bu detaylı bakımı gerekli kılar. Bebeklere en iyi cilt bakımını nasıl sağlayacağınızı bu içerikle keşfedebilirsiniz.

Bebeğinizin Hijyenine Önem Gösterin

Bebeğinizin cilt sağlığını en iyi koruyacak olan şey hijyendir. Bebeğiniz temiz olduktan sonra tüm problemlerin riskini azaltmış olursunuz. Bebeğinizi temizlemek içinse birçok yöntem vardır. İlk yöntem bebeğinizi temiz bir bez ile silmektir. Bu temiz bez yumuşak bir havlu veya ıslak mendil olabilir. Bebeğinizi temizlerken boğumlarının arasını temizlemeyi de ihmal etmeyin.
Bir diğer yöntem ise banyo yaptırmaktır. Bebeğinizi 2-3 aylık olduktan sonra yıkayabilirsiniz. Suyun sıcak ve temiz olmasını sağlayın. Kurularken de üşümesine izin vermeyin. Yıkamak için kimyasal içermeyen doğal bebek sabunları ve şampuanları kullanabilirsiniz.

Bebek Ürünlerini Mutlaka Kullanın

Bebekler kendi dertlerini anlatamazlar. Bir yerleri acıdığında, kızardığında veya tahriş olduğunda bunu size söyleyemezler. Bu yüzden onları devamlı izlemeli ve vücudunu kontrol etmelisiniz. Herhangi bir durumda kullanabileceğiniz birçok bebek ürünü bulunmaktadır.

Bebek Pişik Kremlerini Kullanmaktan Çekinmeyin

Bebekler çok sık pişik olurlar. Bu onları çok rahatsız eder ve devamlı ağlamalarına yol açabilir. Pişik kremi kullanarak hem pişiği tedavi edebilir hem de ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Banyodan Sonra Bebek Nemlendiriciyi Unutmayın

Banyoda devamlı su içinde olsak da cilt nemlenmez. Aksine zamanla daha çok kuruyabilir. Bunun olmasını engellemek için nemlendirici kullanmanız gerekir. Özellikle bebeklerin ciltleri daha hassas olduğu için eksik etmemeye özen gösterin. Alternatif olarak bebek yağı da kullanabilirsiniz.

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Çok Dikkatli Olun

Bebekler tüm gün kıyafetlerinin içinde dururlar. Kıyafetler deriye direkt temas ederken herhangi bir zarar vermediğinden emin olmalısınız. Bebeğinizin kıyafetlerinin güvenli olduğundan emin olmak için şunlara dikkat edin.

Bebek Deterjanları Kullanın

Bebek kıyafetleri özel deterjanlar ile yıkanmalıdır. Bu deterjanlar kalıntı yapmayan, alkol ve paraben içermeyen, kimyasallardan uzak duran bir deterjan olmalıdır. Aynı şekilde kıyafetler iyice durulanmalı ve deterjana dair hiçbir şey kıyafet üzerinde bulunmamalıdır. Aksi takdirde bebeğinizin cildi çok kolay ve hızlı bir şekilde tahriş olabilir.

Bebek Kıyafetinin Tozlu Olmadığından Emin Olun

Bebek kıyafetleri genellikle bebek doğmadan önce alınır. Ancak alınan bu kıyafetler raflara kaldırılırken durdukları yerde tozlanabilirler. Bebeğiniz bu kıyafetleri giymeden önce temiz olduklarından emin olun.

Bebeğinizi Güneşe Çıkarırken Dikkat Edin

İnsanları güneşten koruyan şey ciltleridir. Ancak henüz ciltleri gelişmemiş bebeklerin güneşe karşı neredeyse hiç savunması yoktur. Hassas ciltlerini korumak için güneşin altına çıkarmadan önce yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

Güneş Kremi Kullanın

Güneş kremi güneşin zararlı UV ışınlarından korunmanızı sağlar. Böylece güneş ışığından ihtiyacınız olanı alır ve zararlı tarafından uzak durabilirsiniz. Yüksek faktörlü güneş kremleri ile bebeğinizi gün boyunca koruyabilirsiniz. Eğer güneş kremi kullanmazsanız bebeğiniz çok hızlı bir şekilde güneş altında yanabilir.

Bebeğinizin Şapkasını Eksik Etmeyin

Bebeğinize şapka takmayı unutmayın. Şapkalar güneşin dik gelen ışınlarını ve çocuğunuzun başına güneş geçmesini engeller. Bu sayede güneşin zararlı ışınlarına karşı savunma kazanmış olursunuz.

Güneş Gözlüklerini Unutmayın

Güneşe doğrudan bakılmaması gerektiğini siz bilseniz de çocuğunuz bilmeyebilir. Hatta sırf bunu öğrendiği için bile bakabilir. Bilerek bakmasa bile güneş ışınları hiç beklenmedik bir anda bebeğinizin gözlerine vurabilir. Güneş ışığından korunmak için bebeğinize ufak bir güneş gözlüğü almanız çok işinize yarayacaktır.

Bebeğinizi Güneşten Kaçırmayın

Her ne kadar güneşe karşı dikkatli olsak da hayatımızın devamı için güneş ışığı şarttır. Bebeğiniz yeterince güneş ışığı almazsa cildi hassas kalacaktır. Gün içinde bebeğinizle dışarı çıkmalı, biraz gezip güneş ışığı almanızda her zaman fayda vardır. Bunu yaparken önerdiklerimizi uygulamanız yeterli olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni doğan bebeğin cildine ne sürülür?

Yenidoğan bebeklerin cildi çok hassastır. Bu yüzden özel bebek losyonları sürmeniz gerekir. Nemlendirici özellikli bebek yağları ve losyonları sürebilirsiniz.

Yeni doğan bebeğin yüzündeki kızarıklıklar nasıl geçer?

Bebeğiniz güneşten kızardıysa yenidoğan güneş koruyucu losyonunu kullanabilirsiniz. Cilt kuruluğu nedenli kızarıklara onarıcı ve nemlendirici kremler uygulayabilirsiniz.

Bebek cildine zeytinyağı sürülür mü?

Zeytinyağı normalde cildi nemlendirse de asidik bir üründür. Yenidoğan bir bebeğin cildi hassas olduğu için daha çok kurumasına sebep olabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.