Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Prematüre bebekler doğumlarından itibaren özel ilgi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Bebekler genel olarak çok hassas olsa da prematüre bebekler daha hassastır. Yoğun bakım ünitesine girdikten itibaren sağlıklarını kazanana kadar özel ilgiyle yaklaşılmalıdır. Yoğun bakım ünitesinden taburcu edildikten sonra eve giderken de özel bakıma devam edilmeli. Ev ortamının da bebek için özel olarak hazırlanması gerekmektedir. Prematüre bebek bakımı nasıl olmalı, prematüre bebek için ev nasıl hazırlanır gibi konuları merak ediyorsanız içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Prematüre Bebek Nedir?

Hamilelik döneminde bebekler daima gelişmeye devam eder. Doğum için tam gelişmiş olmaları 38 ile 42 hafta arası sürer. Eğer bebekler 37 hafta ve daha öncesinde doğarsa prematüre olarak kabul edilir. Çünkü 37 haftadan önce gelişimlerini tamamlamamış ve daha zayıf olurlar. Bebekler gelişimlerini tamamlamaları için doğduklarında yoğun bakıma alınırlar. Kritik dönem geçtiğinde ise taburcu olurlar lakin hala dikkat edilmesi gerekmektedir.

Prematüre Bebek Vücut Isısını Koruma Yöntemleri

Prematüre bebeklerin erken doğmasından kaynaklı olarak deri altındaki yağ hücreleri tam anlamıyla gelişmiş olmayabilir. Bu yüzden diğer bebeklere göre daha çok üşüyüp daha hızlı hastalanabilirler. Bu yüzden sıkı giyinmeleri ve üşümemeleri gerekir. Eğer ki üşümeye başlarlarsa çok hızlı şekilde hipotermi bile geçirebilirler. Bunun olmaması için kıyafetlerin bol olmaması, tam oturması, aşırı sıkı olmaması, pamuklu ve hava geçirir olması ve bebeği terletmemesi gerekir. Bebeğinizi giydirirken herhangi bir yerinin açık kalmadığından emin olmalısınız. Mutlaka eldiveni şapkası, çorabı gibi aksesuarları da giydirmelisiniz. Teninin açık kaldığı yeri hızlıca üşüyebilir. Bebeğinizin ateşini ölçmek için bir termometre bulundurmayı da unutmayın.

Prematüre Bebek Beslenmesi Nasıl Gerçekleşir?

Prematüre bebeklerin beslenmesi genellikle normal bebeklerle aynıdır. Her bebek gibi anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Ancak prematüre oldukları için çok fazla emmek isteyebilirler. Bu durumda annelerin sütü yetmeyebilir. Sütünüzün yetmediği durumlarda prematüre bebekler için özel hazırlanmış bebek mamalarını deneyebilirsiniz. Sütünüzü güçlendirmek için de özel anne sütü güçlendiricileri kullanabilirsiniz.

Prematüre Bebeklerin Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Prematüre bebeklerin hassasiyeti her konuda titiz olmanızı gerektirir. Bebeğinizin kullandığı her şey özel olarak temizlenmelidir. Emzikler, biberonlar ve kıyafetler mutlaka sterile edilmelidir. Prematüre bebeklerle ilgili gelen en çok şikayetlerden bir tanesi de göz çapaklarıdır. Göz çapaklarını temizlerken nazik hareketlerle temiz su ve gazlı bez kullanabilirsiniz. Temizliği olabildiğince nazik yaptığınızdan emin olun yoksa bebeğinizin göz çevresi tahriş olabilir.

Prematüre Bebek Banyo Yapabilir mi?

Prematüre bebekler ortam ve su sıcaklığı ayarlandıktan sonra yıkanabilirler. Üşümeyecekleri bir durumda temiz suyla yıkanmalarında bir sakınca yoktur. Suyun önceden kaynatılmış ve soğumuş olması hijyen açısından önemlidir. Bebeğiniz yıkayacakken üşümeyeceği bir sıcaklıkta yıkayın lakin aşırı sıcak olmamasına dikkat edin. Yıkadıktan sonra üşümemesi ve vücut ısısını koruması için hızlıca kurulanmalı ve odanın sıcak olması gerekir.

Prematüre Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bebekler ilk doğduklarında büyümek için çok enerji harcarlar. Bu enerjiyi telafi edebilmek için sürekli uyurlar. Özellikle prematüre bebeklerin gelişim için daha çok enerjiye ihtiyacı vardır. Bu yüzden günde 16-18 saate kadar uyuyabilirler. Prematüre bebekler için sert bir yatak kullanılması gerekir ve bebeğin yatağın içine gömülmesi engellenmelidir. Bu sayede daha rahat uyuyacaktır. Uyuması gereken pozisyon diğer bebekler gibi sırtüstüdür. Yeni doğduğu için başını kontrol edemeyen bebekler yüzüstü uyurken nefes almayı engelleyecek bir pozisyona kayabilir. Bebeğinizin uyurken üşümediğinden mutlaka emin olmalısınız.

Evde prematüre bebek bakımı nasıl olmalı?

Prematüre bebekler aşırı hassas oldukları için aşırı ilgiye ihtiyaç duyarlar. Sağlık açısından devamlı göz altında tutulmalı ve her daim kontrol edilmelidirler. Prematüre bebeğinizi özel olarak kontrol etmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Prematüre bebekler ne zaman normale döner?

Prematüre bebeklerin tam gelişmeden doğmaları onları uzun bir süre boyunca etkiler. Ancak doğru bakım ve ilgi ile yaşıtlarıyla aynı sağlık düzeyine ulaşabilirler. Bebekler doğduklarında gelişmek için çok enerji harcarlar ve prematüre bebeklerde bu oran artar. Ancak prematüre bebeklerin erken doğmasından dolayı daha çok enerji harcarlar. Bu yüzden yaşıtlarıyla eşit sağlık seviyesine gelmek ortalama 2-3 yıl sürebilir.

Prematüre bebek üşür mü?

Prematüre bebekler gelişimini tamamlayamadığı için daha çok üşürler. Deri altlarındaki yağ hücreleri gelişmediğinden dolayı vücut ısılarını koruyamazlar. Bebeğinizi hiçbir yerini açıkta kalmayacak şekilde sıkıca giydirmelisiniz.

Prematüre bebek kaç saatte bir beslenmeli?

Prematüre bebekler normal bebekler gibi ortalama 2-3 saate bir beslenmelidir. Bebeğiniz huzurlu bir şekilde uykuya dalana kadar emzirmeniz önerilir. Bebek gelişimini tamamlamadığı için başlangıçta meme emmesi zor olabilir. Bu durumda biberon kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Prematüre bebekler geç yürür mü?

Fiziksel gelişimlerini yaşıtlarına göre daha geç tamamlayacakları için prematüre bebekler geç yürüyebilir. Ancak endişelenecek bir şey yoktur. Bebeğiniz düzenli beslendiği ve geliştiği takdirde geç de olsa yaşıtlarını yakalayacak ve her türlü aktiviteyi yapacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.