Hamileliğin 19. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Plasenta da eş zamanlı olarak büyümeye devam etmekte. Damak yapısı ile birlikte süt dişlerinin taslağı meydana geliyor.

Tüm kas gelişimi ile sinir sistemi yerine oturarak gelişmiş durumda. Bebeğinizin hareket ve reflekslerini ara ara hissetmeniz ve yerinizden sıçramanıza sebep olacak titremeler hissetmeniz çok normal.

Cildini kapsaya ve doğum esnasında bebeğinizi koruyacak olan deri tabakası oluşmaya başladı. Ayrıca dışarıdan gelen sesleri de duymaya başladı. Tam olarak ne dediğinizi anlayamıyor olsa bile siz onunla konuşup ona tatlı şarkılar söylerken sizi duyuyor olacak.

Anne adayındaki değişimler

Aldığınız kilolarla vücut ağırlık merkeziniz değişeceği için bel ve sırtınızda ağrılar oluşabilir. Dönemde en sık görülen sıkıntılardan biri de kan dolaşımınızda oluşan yavaşlamadan kaynaklı olarak baş dönmesidir. Ani ve hızlı hareketlerden kaçınarak bol sıvı tüketmeli ve özellikle sabahları yataktan kalkarken öncelikle birkaç dakika bekleyip sonra ayağa kalkmalısınız.

Gittikçe büyüyen göbeğinizle birlikte göbek çukurunuz da düzleşmeye başladı. Büyüyen rahminiz midenize baskı yaptığı için mide yanmaları yaşayabilirsiniz. Ayrıca rahim göbek deliğine doğru ilerlediği için de oluşan baskılardan dolayı kasıklarda ağrılar olabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.