Hamile Kalmanın Yolları

Demek bebek sahibi olmaya karar verdiniz. Öncelikle anne ve baba adayları olarak sizi tebrik ederiz. Nasıl hamile kalacağınızı ise bu içerikten öğrenebilirsiniz. Öncelikle hamilelik herkes için farklı bir deneyimdir. Kendinizi diğer kadınlarla karşılaştırmamanız gerekir. Her kadının vücudu kendine özel olacağı gibi, hamilelik de özeldir. Bu yüzden hamile kalma süreniz uzayabilir ya da kısalabilir. Hamile kalamıyorsanız ilk önce sorgulamanız gereken durum cinsel birlikteliğinizdir. Doktorunuzla konuşarak en doğru hamile kalma yöntemini öğrenebilirsiniz. Doktorunuzla konuşmak dışında yapabileceğiniz basit eylemler de bulunmaktadır. Örneğin adet döngünüzü takip edecek uygulamalar kullanabilir ve yumurtlama döneminizi öğrenebilirsiniz. Yumurtlama döneminde hamile kalma ihtimaliniz çok yüksektir. Uygulamalardan emin değilseniz yine doktorunuza danışabilirsiniz. Tüm bunlara uyduktan sonra “Neden hamile kalamıyorum?” diye soruyorsanız sırada hamile kalmanızı engelleyecek durumlar için test yaptırmak var. Bu testleri hem siz hem de partneriniz yaptırmalıdır.

Hamile Kalmanız İçin Öneriler

• Vücudunuza iyi bakın. Örneğin sigarayı bırakmak ile başlayabilirsiniz. Sigara vücudunuzu birçok açıdan bozduğu gibi bebeğiniz için de çok zararlıdır. Aynı şekilde alkol de tüm süreci olumsuz etkileyecektir. Bu madde hem sizin hem de partneriz için geçerlidir.

• Taze sebze meyve tüketin. Özellikle C vitamini üremeyi olumlu etkilemektedir.

• Kilonuzu kontrol altında tutun. Aşırı kilolu olmanız veya çok zayıf olmanız da hamilelik önünde bir engeldir.

• Egzersiz yapın. Yeni yapılan araştırmalara göre egzersiz yapan ve gün içinde aktif olan kadınların doğurganlık oranının arttığı görülmüştür. Aynı şekilde haftada 15 saat egzersiz yapan erkekler, az veya hiç egzersiz yapmayan erkeklere göre %70 daha çok sperme sahip olurlar. Bu yüzden partnerinizle birlikte egzersiz yapmalısınız.

• Stresinize hakim olun. Hayatın stresi vücudunuza negatif etkilerde bulunacaktır. Stresi hayatınızdan uzaklaştırmak için adımlar atmanız hem doğurganlığınızı arttıracaktır hem de sizi daha mutlu edecektir.

• Düzenli bir cinsel hayat kurun. Hamile kalmak için bazen tek bir cinsel ilişki yetse de her zaman böyle olmamaktadır. Haftada ortalama 2-3 kez ilişkiye girmeniz yeterli olacaktır.

• Kayganlaştırıcı kullanmayın. Kayganlaştırıcıların spermlere zarar verdiği araştırmalarla desteklenmektedir. Hamile kalma şansınızı düşürebilirsiniz.

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamilelik sürecinden önce mutlaka doktora gitmeli ve uzman yardımı almalısınız. Sağlıklı bir hamilelik süreci ve doğum için kadın doğum uzmanına başvurmak çok önemlidir. Kadın doğum uzmanları sizden çeşitli testler isteyebilir ve hamilelik hakkında size önemli bilgiler verebilir. Örneğin vitamin eksikliğinizi tespit edebilirsiniz. Aynı şekilde tüm anne adaylarının folik asit tüketmesi tavsiye edilir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştırmanın Yöntemleri

Mutlaka adet döngünüzü takip edin. Adet düzensizliğiniz varsa hamileliğiniz riske girebilir. Bu durum hormon dengesizliğini işaret edebilir. Kadın doğum uzmanınız ile mutlaka paylaşmalısınız. Hamile kalmayı kolaylaştırmak için düzenli spor yapmalı, yeterli uyku almalı ve sağlıklı beslenmeniz de çok önemlidir. Böylece bedeniniz en ideal hale gelecektir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıracak Pozisyonlar

Yapılan araştırmalar pozisyonlar arasında hamileliği olumlu ya da olumsuz etkileyen bir pozisyon saptamamıştır. Ancak cinsel birliktelik sonrasında 20-30dk boyunca yatakta uzanmanız sperm hücrelerine yardımcı olacaktır. Bu yüzden güzelce dinlenmeye vakit ayırın.

Hamilelik Öncesi Beslenme Dönemine Dikkat Edin

Hamilelik öncesi hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazırlanmalısınız. Fiziksel olarak hazırlanmanın en etkili yolu yemekten geçer. Hamilelikte bol protein tüketmelisiniz. Et, süt, yumurta, balık ve tavuk gibi ürünler bol miktarda protein içerir. Her gün düzenli ve bol bol su içmelisiniz. Ortalama bir yetişkinin günde en az 2 litre suya ihtiyacı vardır. Bol bol balık yiyin. Balık sadece içerdiği proteinle değil, aynı zamanda içerdiği omega 3 gibi asitlerle de vücudunuza çok yarar sağlayacaktır. İşlenmiş gıdalardan uzak durun. İşlenmiş gıdalar pratik olsa da sağlıklı değillerdir. Hem sizi hem de bebeğinizi olumsuz etkileyeceklerdir. Aşırı kalorili ürünlerden kaçının. Kilo almak hamileliğinizi zorlaştıracaktır.

Folik Asit Tedavisinin Önemi

Folik asit tedavisi hamile kalmayı kolaylaştırmasa da bebeğinizin sağlığı için gerekli olabilir. Folik asit bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Eğer ki çeşitli besinlere ulaşamıyorsanız folik asit tedavisi uygulayabilirsiniz. Ne kadar nasıl alacağınızı doktorunuza sorarak karar verebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenme şansınız varsa büyük ihtimalle folik asit tedavisine ihtiyacınız bulunmaz.

Vajinusmusun Hamileliğe Etkisi

Vajinismus cinsel birlikteliğe psikolojik bir engeldir. Anne adaylarının kafalarında büyüttüğü endişeler ve korkular beraberinde stres getirir. Bu problemler cinsel birlikteliği imkansız kılar. Haliyle birliktelik olmadığında hamilelik de gerçekleşemez.

Sıkça Sorulan Sorular

– Hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilir?

Önemli olan adet dönemi sonrasında ilişkiye girmek değil, yumurtlama döneminde ilişkiye girmektir. Bu da genellikle kanama başladıktan sonra 9. gündür. Ancak her kadının adet döngüsü kendine özeldir, bu yüzden yumurtlama dönemini özel olarak takip etmeniz en doğrusudur. Yumurtlama Dönemi Nedir? Ortalama 28 günde bir gerçekleşen ve adet döngüsünün tam ortasına denk gelen yumurtlama dönemi, yumurtanın hormonlar ile olgunlaşması ve fallop tüpüne bırakılmasıdır.

– Fertil günleri nelerdir?

Spermler vücut içerisinde ortalama 4-5 gün kadar hayatta kalabilirler. Fertil günleri yumurtlama döneminin 4-5 gün öncesinden başlayan bir süreçtir. Bu süreçte kadınların cinsel ilişkiye girmesi hamile kalma olanağını arttıracaktır. Bu süreçte girdiğiniz cinsel ilişkiler sayesinde yumurtlama döneminde çok daha rahat hamile kalabilirsiniz. Bu 5 günlük sürece fertil günleri denir.

– Hamile kalma süreci ne kadar uzayabilir?

Çeşitli sebeplere bağlı olarak hamile kalmak birkaç haftadan bir yıla kadar uzayabilir. Her şey yolunda olsa bile bir seneye kadar uzaması gayet doğaldır. Bu süreçte mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve çeşitli tetkikler almalısınız.

– Tek seferde nasıl hamile kalınır?

Tek seferde hamile kalma olasılığı %5 civarındadır. Bu yüzden ilk seferinizde hamile kalmadıysanız şaşırmanıza gerek yoktur. Yumurtlama dönemini takip ederek çok daha yüksek olasılıklara ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.