Çocuklarda Alerji Türleri ve Sebepleri

Çocukların sağlığı aileleri için her şeyden önemlidir. Bir anda beklemediğiniz sağlık problemleri sizi çok tedirgin edebilir. Bir anda vücutlarının kızarması, nefes nefese kalmaları, kızarmaları ve şişmeleri çok korkutucu anlar yaşatabilir. Çocuklar birçok farklı sebeple alerji gösterebilir. Siz de çocuğunuzun alerjiye sahip olduğundan korkuyorsanız içeriğimizi okuyarak biraz daha bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuklar Neden Alerji Olur?

Alerji yapan maddelere alerjen denir. Alerji, bağışıklık sistemimizin alerjen maddelere normalden daha fazla tepki göstermesiyle oluşur. Herhangi bir insan polenden etkilenmezken başka insanlar nefessiz kalabilir. Bağışıklık sisteminin aşırı tepki göstermesiyle beraber vücutta çeşitli alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

Çocuklarda En Sık Görülen Alerji Türleri

Alerjenler sonucu oluşan alerjik reaksiyonların birçok türü vardır. Bunlardan en yaygını astım, nezle, egzama ve ürtikerdir.

Astım

Tekrar eden öksürükler, nefes darlığı ve hırıltı ile ortaya çıkan astım, çocuğunuza zor anlar yaşatabilir. Astımın da kendi içinde çeşitli türleri vardır ve en iyi tedavi yöntemi için doktorun teşhis koyması gerekir. Çocuğunuzun astım benzeri davranışlar sergilediğini gördüğünüzde çevrede alerjiye sebep olabilecek şeylere dikkat edin ve çocuğunuzu uzak tutmaya çalışın.

Nezle

Alerji kaynaklı nezleler bildiğimiz nezleden daha yoğun ve tehlikeli yaşanabilir. Alerjen yoğunluğuna bağlı olarak riski daha fazla artmaktadır. Çocuklarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kaşıntı, gözlerde sulanma gibi semptomlar ile ortaya çıkar. Dikkat edilmezse orta kulak iltihabı, sinüzit ve geniz eti büyümesi gibi çeşitli hastalıklara da yol açabilir. Bu yüzden mutlaka dikkat edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Egzama

En yaygın alerji türlerinden biri olan egzama çocuğun herhangi bir uzvunda kuruluk, kaşıntı ve tahrişle belirebilir. Genellikle alerjen ile temasa geçen bölgede görülür. Görüldüğünde müdahale edilmelidir ve rahatlatılmalıdır. Aksi takdirde alerji gittikçe büyüyebilir.

Ürtiker

Ürtiker egzama ile benzerlik gösterir. Ayrıldığı nokta ise derinin kabarması ve aşırı kaşıntı getirerek dökülmeye başlamasıdır. Alerjen ile temasa geçen bölgede hızlıca oluşabilir.

Çocuklarda En Yaygın Alerji Sebepleri

Çocuklar her şeyden alerji kapabilir. Çocuğunuzun neye alerjisi olduğunu anlamanın en iyi yolu doktor eşliğinde geniş kapsamlı alerji testi yaptırmaktır. Ancak alerji olabileceği şeylerin sayısı yüksek olsa da riski yüksek değildir. En yaygın alerjenlere dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Çocuklar için en yaygın alerjenler ev tozu, polen, hayvan tüyü ve gıdalardır.

Toz

Evinizin hafif tozlu olması bile çocuğunuzun bir anda artarda hapşırmasına sebep olabilir. Düzenli şekilde toz aldığınız sürece bir sorun yaşamazsınız.

Polen

Bahar mevsiminde ortaya çıkan polen alerjisi sokakta yürürken bile çocuğunuzu etkileyebilir. Çocuğunuzla çiçeklerin ve bahçelerin olduğu yerlerden geçerken dikkatli olmanızda fayda vardır. Aksi takdirde bir anda gözleri dolabilir ve burnu akar, alerji nezleye dönüşür.

Hayvan Tüyü

Çocuğunuz sokakta kedi veya köpek severken bir anda alerjiye tutulabilir. Ağlamaya başlar, gözleri şişer ve nefes nefese kalabilir. Bu yüzden çocuğunuzun sokak hayvanlarını sevdikten sonra mutlaka ellerini yıkayın ve güzelce temizleyin.

Gıda

Birçok farklı gıda alerjiyi tetikleyebilir. Bunlardan en yaygını kabuklu kuruyemişler ve deniz ürünleridir. Çocuğunuza fıstık, fındık, balık gibi besinler vermeden önce az miktarda vererek nasıl tepki verdiğine bakabilirsiniz. Eser miktarda tüketeceği gıda alerjisi varsa gösterecektir ancak zarar vermeyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocukların en çok neye alerjisi olur?

Çocukların en çok toza, polene, hayvan tüyüne ve gıdaya alerjisi olur.

Çocuğun neye alerjisi olduğunu nasıl anlarız?

Çocukların alerjilerini anlamak için alerjene eser miktarda maruz kalmaları gerekir. Aksi takdirde alerji anlaşılmaz. Doktorlar alerji testi yaparken çocukları çeşitli malzemelere maruz bırakıp gelen tepkiyi ölçer.

Çocuklarda en sık görülen alerjik hastalıklar nelerdir?

Çocuklarda en sık görülen alerjik hastalıklar astım, nezle, egzama, ürtikerdir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.