Bebek Ayakkabı Numarası Nasıl Hesaplanır?

Bebeklerin dünyaya attıkları ilk adım onlar için çok önemlidir. Bebeklikten çocukluğa geçişin ilk adımında ise bebeğinizi her zaman desteklemeniz gerekir. Elinden tutup parklarda gezdirmeli, sokaklarda oyun oynamalı ve bol bol yürüyüş yapmalısınız. Ancak bebeğinizin bu kadar yürüme sırasında rahat olması gerekir. Bebeğinizin ayak sağlığı bu yüzden çok önemlidir. Bu içerikte bebek ayak sağlığına nasıl dikkat edilir, bebek ayak numarası nasıl belirlenir ve bebek ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gerekenler gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Yaşa Göre Bebek Ayakkabı Numaraları

Bebek YaşıMinimumMaksimum
0 - 6 Aylık1718
6 - 12 Aylık1920
1 - 1,5 Yaş2122
1,5 - 2,5 Yaş2324
2 - 3 Yaş2526
3 - 4 Yaş2728
4 - 5 Yaş2930

Bebeğinizin Ayak Sağlığına Dikkat Edin!

Bebekler büyüdükçe yeni eylemler deneyecektir. Başta oturacaklar, sonra emekleyecekler, ardından yürüyüp koşmaya başlayacaklar. Attıkları her adımın desteklenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde rahat edemezler ve yürümekten kaçınabilirler. Bebeklerin yürürken giyeceği ayakkabılar çok önemlidir. Ortopedik açıdan rahat olmalı, kaymamalı ve bebeğin ayağını sıkmamalı. Bebeğinize ayakkabı alırken bu özelliklerin her birine dikkat etmelisiniz. Bebekler henüz tam olarak iletişim kuramadıkları için size ayakkabı ile ilgili bir şeyin ters olup olmadığını söyleyemeyebilirler.

Bebek Ayak Sağlığına Dikkat Etmek İçin Tavsiyeler

  • Bebek ayak ölçüsü almalı ve ona göre bir ayakkabı tercih etmelisiniz.
  • Olabildiğince çok çıplak ayakla yürümesine izin verin.
  • Esnek ve yumuşak ayakkabılar tercih edin.
  • Ayakkabı ayağına tam oturmalıdır. Ne büyük ne de küçük gelmelidir.
  • Ayak bileğini desteklemelidir ve dengesini bozmamalıdır.
  • Ayakkabı tabanı kaymamalıdır. Bunun için girintili ve çıkıntılı tabanlara sahip ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

Ayakkabıyı giydikten sonra bebeğinizi yürürken gözlemleyin. Herhangi bir sıkıntısı varsa bunu bir şekilde belli edecektir. Bazen ayakkabılarını çıkarıp atmak isteyebilir, yürürken ayaklarını sallayabilir, topallayabilir veya normalde yapmadığı değişik hareketler sergileyebilir. En basit haliyle gülümsüyorsa ayakkabıdan memnunundur ve eğer rahatsız olmuş bir surat ifadesi takınıyorsa ayakkabı onu rahatsız ediyor olabilir.

Bebek Ayakkabısı Seçimi Neden Önemli?

Bebekler büyüdükçe kas ve kemikleri de gelişmeye devam etmektedir. Bu yüzden alacağınız ayakkabı bebeklerin ayaklarını doğrudan etkilemektedir. Yanlış ayakkabı seçimi çocuğunuzun ayak gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu yüzden ayakkabı konusunda son derece titiz olmalısınız.

Bebeğimize Ne Zaman Bebek Ayakkabısı Giydirmeliyiz?

Bebeğinizin ayak gelişimini tam olarak desteklemek için tam anlamıyla yürümeye başlayıncaya ve 2 yaşına kadar bebek ayakkabısı giydirilmesi tavsiye edilmez. Bebeklerin kasları hala geliştiğinden dolayı kendi ayaklarının üzerinde durması ona en çok yarar sağlayacak şeydir. Eğer ayakkabılar ile yürümeye alışırsa kas gelişimi olumsuz yönde etkilenir. Bebeğinizin ayaklarını soğuktan korumak için çorap giydirmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.