Hamileliğin 32. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Her geçen gün büyüyerek rahmin içinde hareket alanını azalttığından geçtiğimiz haftalara nazaran hareketlerinde azalma olmakla birlikte hareket ettiğinde de güçlü ve kuvvetli davranışlar göstermekte.

Şu an ayak ve el tırnakları ve kafasında saçları var. Cildi doğum sonrası haline çok yakın; parlak ve yumuşak. Bağışıklık sistemi gelişmeye başladı. Az da olsa enfeksiyonlara karşı savaşabilir hale geliyor. Ultrasonda bebeğinizin parmaklarını emdiğini görebilirsiniz.

Anne adayındaki değişimler

Büyümekte olan karnınız diyaframınıza baskı yaptığı için mide yanması şikayetiniz olabilir. Mide ve bağırsaklarda biriken gaz yüzünden bitkinlik ve şişlik hissedebilirsiniz. Bu şikayetleri azaltmak için az ve sık yemek yemeye özen gösterin.

Karın kaslarınız zayıfladığı ve ağırlık merkeziniz değiştiği için yürürken veya ayakta dururken yamuk durabilirsiniz. Günlük işlerinizi yaparken zorlanabilirsiniz, canınız yanabilir. Mümkün olduğunca işlerinizi dinlenerek yapabilirsiniz.

Genişleyen karınınız esnedikçe kurumaya başlıyor. Bunun için nemlendirici krem, bitkisel yağ veya kaşıntı önleyici losyon kullanabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.