Hamileliğin 28. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Cilt altı yağ dokusu iyice artmış ve kasları güçlenmiş bulunuyor. Göz kapakları artık daha rahat açılmakla birlikte kaş ve kirpikleri de tamamlanmak üzere. Emme ve yutma refleksleri iyice gelişiyor.

Bebekleriniz artık çok daha hareketli. Hareketleri bilinçli olarak ilerlemekte. Akciğerleri gelişmeye devam ettiği için erken doğum gerçekleşme hali gerçekleşse bile akciğerler nefes alıp verme özelliğine kavuşmuş durumdadır.

Anne adayındaki değişimler

Bu haftada bebeğiniz ters duruş adı verilen makat duruşuna gelir. Bu durum da mesaneye baskı yaparak sık idrara çıkma isteği ve ani alt karın ağrıları yaşatır. Yine aynı şekilde mide yanması şikayeti de olabilir. Ayrıca vajene doğru baskı da hissedebilir. Bebek daha sonraki dönemde normal doğum pozisyonuna döndüğünde bu tip şikayetlerde azalma olur.

Kilonuz arttı ve vücut eklemlerine yük binmeye; bu yüzden de bel ve sırt ağrısı hissedebilirsiniz. Midenizi çok fazla yormadan az ve sık yemek yiyerek yanma şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

En sık şikayetlerden biri de bacaklara giren kramplardır. Yeteri kadar kalsiyum ve magnezyum alarak kramplarınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca varis oluşumunu da önlemek için çok fazla ayakta durmamaya çalışmalısınız.

Anne adaylarının %8’lik bir kısmında görülen gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) konusunda da dikkatli olmalısınız. İdrarda protein kaçması ve yüksek tansiyon bu hastalığa karşı tanı konmasının en önemli yollarından biridir. Bu konuda herhangi bir tehlike hissediyorsanız doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.