Hamileliğin 24. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Her geçen gün ile birlikte organları dış ortamda yaşayacak şekilde gelişiyor. Tat duygusu oluşmaya başlıyor. Ayrıca ilk haftalarda olan cildindeki saydamlık da bu haftadan itibaren azalıyor.

Dış sesleri iyice duymaya başladığı için mümkün olduğunca gürültülü ortamlardan uzak durmalısınız.

Bebeğinizin derisinde ter bezi oluşmaya başlamıştır. Ultrasonda hareketlerini görebilirsiniz. Arada ağzını açıp kapadığı hatta bazen kaşlarını çattığını bile görebilirsiniz.

Anne adayındaki değişimler

Anne adaylarında bu dönemlerde bacak, göğüs ve baldırlarda çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar için çeşitli kremler kullanabilirsiniz.

Kilo alımı ve bebeğin büyümesiyle birlikte ağırlaşmış olabilirsiniz. Bu da sizi egzersiz ve yürüyüşlerden uzak tutar. Fakat bu egzersizlere ara vermemeniz gerekmektedir. Doktorunuzun izin verdiği egzersizlere devam etmelisiniz.

Doktorunuzun yapacağı Şeker Taraması testi ile gizli şeker riski olup olmadığı kontrol edilmelidir. Değeri yüksek çıkan gebeler ilgili uzmanlara yönlendirilerek glikoz diyetleri ve beslenmeleri ayarlanmalıdır.

Meme uçlarınızda kabarcıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca ağzınızın içinde fazla tükürük üretimi olmaktadır. Bunu azaltmak için şekersiz sakızlar tercih edebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.