Hamileliğin 23. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Rahminizde 300-400 mililitre amniyotik sıvı bulunuyor. Bu haftada akciğerleri sürfaktan ismi verilen bir madde salgılanmaya başlar. Gebeliğin 37. Haftasına kadar da akciğer gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olur. Zamanından önce doğan bebeklerde sürfaktan eksikliği nedeniyle akciğer fonksiyonları tam gerçekleşmek ve solunum cihazına ihtiyaç duyulur. Gebelik takiplerinde erken doğum tespit edilirse anne adayına kortizonlu ilaçlar verilerek akciğer gelişimine yardımcı olunur.

Orta kulak gelişimi devam etmekle birlikte kulaktaki kemikçikler gelişimini tamamlamaktadır. Dış ortam seslerini duyarak yüksek ve ani seslere irkilerek tepki verir.

Anne adayındaki değişimler

Karın içi basıncın artışı ve değişen hormonlarla birlikte genital bölgelerde kanamalar olabilir. Hormonsal akıntılar renksiz, kokusuz ve şeffaf renklidir. Akıntı kokulu, ağrılı, kaşıntılı, yanma hisli ve kanlı/yeşil ise hızlıca doktorunuza başvurmalısınız. Bu durum bakteriyel veya mantar enfeksiyonu olabilir. çok sık tekrarlayan bu tarz enfeksiyonlar erken doğuma sebep olabilir.

Rahminizin büyümesi ve kilo artışı ile birlikte ağıız kasılma ve hassasiyet başlayabilir. Eğer çalışan bir anneyseniz bu ağrıları daha fazla hissedebilirsiniz. Bolca istirahat edip sıvı tüketiminizi artırarak bu ağrıları hafifletebilirsiniz. Eğer bu tarz önlemlere rağmen herhangi bir azalma görülmüyorsa erken doğum riskine karşılık doktorunuza danışmalısınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.