Hamileliğin 21. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

Artık dışarıda olup bitenleri duyabilme yeteneğini kazandığı için dış ortamdaki sesleri duyabilir. Bebeğinizle konuşup ona ilgi gösterin. Size karşılık olarak hareket edecektir. Sakinleştirecek, ona huzur verecek ve mutluluk verecek müzikler dinleyebilirsiniz.

Bu haftadan başlayarak bebeğiniz yağ depolamaya başlıyor. özellikle süt ve ürünleri bebeğin kas ve kemik yapısına yardımcı olacağı için beslenmenize dikkat edip ona elinizden geldiğince iyi bakın.</p>

Anne adayındaki değişimler

Vücudunuzun yağ oranı arttığı için sivilce problemi yaşayabilirsiniz. Bu durumla karşılaşırsanız cilt yapınıza uygun doğal ve yumuşak sabun veya yüz temizleyiciler kullanabilirsiniz.

Rahminiz büyüdüğü için artık yatış pozisyonunuz sizin için çok önemli olmaya başladı. Bu haftalarda yüz üstü veya sırt üstü yatma alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz.

Hormonların etkisiyle diş etlerinde şişme ve kanamalar görüşebilir. Vitamin desteği alıyor ve göz-diş bakımına dikkat ediyor fakat yine de diş eti kanamalarınız devam ediyorsa en kısa sürede bir diş hekimine gitmenizi öneririz.

Aminotik sıvı bebeğinizin gelişim ve büyümesinde etkilidir. Ayrıca bu sıvı sayesinde yutma ve boşaltım fonksiyon alıştırmalarını bu sıvı ile yapar. Bu yüzden annelerin günlük sıvı alımları çok önemlidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.