Hamileliğin 7. Haftası

Bebeğinizdeki gelişmeler

9-11 mm arasında değişen ve bir fasulye tanesi kadar olan bebeğinizin yüzünde burun, göz çukurları ve kulakları oluşmaya başladı. Beyin ve sinir sistemi hızlı geliştiği için başı vücuduna göre daha büyük. Bacaklar tomurcuk gibi görünürken kolları palet şeklinde büyüyor. Bebeğinizin kalbinde sağ ve sol odacıklar oluşmaya başladı. Ayrıca yemek ve soluk borusu da şekillenmeye başlıyor. Bebeğinizi hamileliğiniz süresi boyunca besleyecek olan plasenta bu haftada şekillenmeye başlıyor.

Anne adayındaki değişimler

Rahminiz önceki halinden iki kat daha büyük! Bu büyüklük yüzünden idrar keseniz baskı oluyor ve sıkılıkla idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsunuz. İdrara çıkma isteğinizi baskılamak için az su içmemeniz ve normal düzende yine 2,5 litre su içmeniz gerektiğini sizlere hatırlatmak isteriz. Plasentanız şekillenmeye başladığı için bolca demir ve vitamin içerek sebzeler, kırmızı ve beyaz etli yiyecekleri sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Daha önce yaşadığınız meme hassasiyeti azalıyor olabilir fakat östrojen hormonunuzun artışı ve kan basıncınızın yükselmesi göğüslerinizde doluluk hissi yaratıyor. Memeleriniz bir süre sonra süt üretimine hazırlanacağı için şimdiden rahat ve büyük sütyenler almanızı ve hava alan kıyafetler giymenizi öneririz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.