Hamileliğin 1 ve 4. Haftaları

Öncelikle sizi bu güzel gelişme için tebrik ederiz. İlk başlarda korkmanız ve heyecanlı olmanız oldukça normal. Size hafta hafta açıklayacağımız bebek gelişimi rehberi sayesinde attığınız her adımda daha güven dolu hissedeceksiniz.

Her biri yaklaşık 3 aylık periyotlara ayrılmış (trimester) 9 aylık süreçte vücudunuz çeşitli değişikliklere uğrayacak ve bu sürecin sonunda da bebeğinizi kucağınıza alacaksınız

İlk 3 Haftalık Dönem

İlk 3 aylık dönemde bebeğinizde baş, akciğer, kalp, omurilik, kol ve bacaklar oluşmaya başlarken sizde duygusal olarak değişimler gözlemleniyor olacak. Bulantılar ve aşermelerle dolu bir süreç sizi bekliyor.

Bebeğinizdeki gelişmeler

Bebeğiniz annesinin karnında küçücük bir nokta.

Anne adayındaki değişimler

28 günlük regl döngüsünün yaklaşık 14. gününde yumurtlama olur. Son regl tarihine göre 40 haftalık hamilelik sürecinin ilk iki haftası yumurtanın hazırlanma sürecidir.

14. gününde olgunlaşan yumurta, karın boşluğuna atılır ve fimbra tüpleri tarafından yakalanıp sperm ile karşılaşır. 7-9 gün içinde döllenmiş olan yumurta rahmin içine tutunur ve beta HCG denilen hamilelik hormonu vücutta salgılanmaya başlar.

Döllenen yumurta rahminize yerleşebilmek için belirli bir miktar sıcaklığa ihtiyaç duyar. Bu yüzden hamilelikle birlikte artışa geçen hormonlar vücudunuzun ihtiyacı olan gerekli ısıyı üretmek için çalışmaya başlarlar. Bu da vücudunuzda ısı artış ve düşüşlerine neden olacaktır.

İlk haftalarda halsizlik, yorgunluk ve bulantı hissedebilirsiniz. Fırsat buldukça dinlenmeye çalışın ve bulantılarınızı engellemek için sık sık fakat küçük Öğünler halinde yemek yemeyi deneyebilirsiniz.

Rahat bir hamilelik geçirmek ve doğumunuzu kolaylaştırmak için kendinizi zorlamayacağınız sporları yapmaya başlayabilirsiniz.

Planlı bir hamilelik değilse ve Öncesinde vitaminler almaya başlamadıysanız doktorunuza danışarak folik asit almaya başlayabilirsiniz. Eğer hap olarak başlamak istemiyorsanız da bir diyetisyene danışarak folik asit içerek besinleri beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Sigara, kafein ve alkol gibi alışkanlıklarınız varsa bunlardan kurtulmanın tam zamanı!

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.