Hamileler Hangi Besinlerden Uzak Durmalıdır?

Hamilelik döneminde bebeğin sağlığına dikkat etmek çok önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yolu ise annenin sağlığına dikkat etmesidir. Sağlığa dikkat etmenin ilk adımı ise beslenmedir. Annelerin sağlık ve bebek gelişimi için yemesi gereken yiyecekler olduğu kadar uzak durmaları gereken yiyecekler de vardır. Gelin bu yiyeceklerin ne olduğunu keşfedelim.

Az pişmiş ya da çiğ et

Etin az pişmesi veya çiğ olarak tüketilmesi annenin toksoplazma enfeksiyonuna yakalanmasına sebep olabilir. Toksoplazma çeşitli hayvanlarda bulunan bir parazittir ve et doğru pişirilmezse insanlara bulaşabilir. Sadece toksoplazma değil, birçok çeşit parazit çiğ et ile bulaşabilmektedir.

Az pişmiş ya da çiğ yumurta

Tavuklarda genel olarak bulunan Salmonella hem etiyle hem de yumurtasıyla geçebilmektedir. Bu yüzden güzelce pişirilmeleri gerekir. Aksi takdirde hamile kadınların sağlığı ciddi anlamda riske girebilir.

Alkol ve Sigara

Normal şartlarda da insan vücuduna aşırı zararlı olan alkol ve sigara, hamilelik döneminde ekstra zararlıdır. Bebek için çok yıkıcı etkilere sahiptir. Özellikle ilk 3 ayda kullanılan sigara ve alkol geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir.

Hazır gıdalar

Hazır paketlenmiş veya işlenmiş gıdaların uzun süre bozulmadan kalması için çeşitli katkı maddeleri ve koruyucular eklenmiştir. Bu katkı maddeleri çok sık tüketildiğinde vücutta zararlara yol açmaktadır. Özellikle hamile kadınlar için tehlike arz etmektedirler.

İyi yıkanmamış meyve ve sebzeler

Toprak binlerce farklı bakteri çeşidi bulabilirsiniz. Topraktan büyüyen sebze ve meyvelerde de aynı şekilde bu bakterileri veya direkt toprağın kendisini bulabilirsiniz. Daha sağlıklı beslenmek için yediğiniz her şeyi güzelce yıkamanız gerekir. Üzerinde hiçbir şekilde toprak kalıntısı kalmamalıdır. Aksi takdirde bakteriler hem sizi hem de bebeğinizin sağlığını riske atabilir.

Kafein

Gün içinde enerjiye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Ancak bu enerjiyi bolca dinlenerek ve spor yaparak kazanmalısınız. Kahve veya enerji içecekleri ile elde edeceğiniz kafein hem bedeninize hem de bebeğinize yıpratıcı etkilerde bulunacaktır. Daha doğmadan bebeğinizin kanında kafein izleri dolaşması ileride çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu hiç kahve içmemeniz anlamına gelmiyor. Ancak kesinlikle aşırı içmemeniz anlamına geliyor.

Fazla şeker içeren yiyecekler

Aşırı şeker beden için her zaman kötüdür. Çünkü kalbi yorar ve hızlı kilo alımına sebep olur. Yapay şeker içeren çikolata, pasta ve reçel gibi ürünlerden uzak durmanız gerekir. Hamilelik süresince şeker ihtiyacınızı meyve ile karşılamalısınız. Şeker içeren yiyecekler metabolizmanıza da zarar vererek vücudunuzda dengeleri bozacak ve sağlığınıza zarar verecektir. Annenin sağlıksız olması ise bebek için her zaman negatif bir durumdur.

Bazı peynir türleri

Normalde peynir her ne kadar protein kaynağı olsa da belirli türleri anneler için ekstra risk taşımaktadır. Örneğin Rokfor peyniri gibi küflü peynirler sindirim sisteminize zarar verecektir. Normalde yenilebilse de bebeğin de bu peynirden etkileneceğini unutmamak gerekir.

İşlenmiş Et Ürünleri

Salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş et ürünleri aşırı sağlıklı ürünler değildir. Özellikle çiğ tüketilmeleri oldukça zararlıdır. Bu tarz işlenmiş et ürünlerini kısıtlamalı ve güzelce pişirerek yemelisiniz.

Bitki Çayları

Bitki çayları çeşitli ve hoş etkilere sahip olsa da hamileliği göz önünde bulundurmanız gerekir. Bitki çayları hamilelikteki hormonlarınızı beklemediğiniz şekilde etkileyebilir, kasılmalarınızı tetikleyebilir. Buna en çok sebep olan bitki çayı türleri aloe vera, sedef otu, ginseng, adaçayı, kek ve fesleğen çaylarıdır. Hangi çayları hangi durumlarda içebileceğinizi öğrenmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Vitamin Takviyeleri

Vitamin takviyeleri direkt olarak gerekmedikçe kullanımı tehlikeli olan ürünlerdir. Çünkü vitaminlerin aşırı kullanımı vücutta bozukluklara, sağlık problemlerine ve zehirlenmelere bile yol açabilir. Bu yüzden vitamin takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmalı ve ihtiyacınız odluğundan emin olmalısınız.

Alerjen Besinler

Birçok besinin alerji tehlikesi vardır. Daha önce yemediğiniz ancak alerjen olabilme ihtimali taşıyan besinleri hamileliğiniz boyunca denememenizi tavsiye ederiz. En çok alerjene sahip besinler arasında fıstık ezmesi ve kabuklu deniz ürünleri vardır. Bu yiyecekleri yerken ekstra dikkatli olmanızda fayda vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.